جستجوی پیشرفته

لاین اری Line Array | قیمت، مشخصات فنی و راهنمای خرید لاین آری

بررسی لاین اری و مزایای خرید آن

حدود نیم قرن از ابداع باند لاین اری می گذرد. اگرچه لاین اری ها در سال های اول مورد استقبال واقع نشدند اما امروز آنها را همه جا می بینید. در رویدادهای فضای باز، نمایشگاه ها، کنسرت ها، فرودگاه ها، استادیوم های ورزشی و سایر اماکن و موقعیت هایی که رساندن صدای باکیفیت و یکنواخت به تمام افراد حاضر اهمیت دارد. دیجی صدا قصد دارد در این مطلب ضمن معرفی بلندگوی لاین اری، مزایا و معایب آن را برای شما بررسی کند.

لاین اری چیست؟

وظیفه یک سیستم PA این است که صدا را به طور یکنواخت به تمام شنوندگان و مخاطبان برساند. نمی توان صدا را برای مخاطبان نزدیک به صحنه به خوبی تنظیم کرد در حالی که مخاطبانی که در ردیف های عقب نشسته اند در شنیدن با مشکل مواجه شوند. به همین نسبت امکان بلندکردن صدا برای ردیف های عقبی وجود ندارد چرا که افراد روبه‌روی صحنه مجبور می شوند گوش‌های خود را بگیرند. این به محدودیت ذاتی بلندگوهای معمولی باز می گردد، باندهایی که در اصطلاح منابع صوتی نقطه ای (Point Source) هستند و با افزایش فاصله از آنها حداکثر فشار صدا افت می کند.
همان طور که می دانید در باندهای رایج مخاطبانی که نزدیک بلندگو هستند صدای بلندتری دریافت می کنند و مخاطبانی که دورتر نشسته اند، صدایی ضعیف‌تر می‌شنوند. این مشکلی است که در فضاهای بزرگ و فاصله های زیاد بیشتر خودنمایی می کند. لاین اری ها برای حل این مشکل طراحی و ساخته می شوند.
باند لاین اری (Line Array) به مجموعه ای از اسپیکرهای هم سایز ذوزنقه ای شکل گفته می شود که به صورت عمودی به یکدیگر متصل شده و دامنه فرکانس مشابهی را پوشش می دهند.

لاین اری چیست؟

در واقع لاین اری مانند یک منبع صوتی خطی (Line Source) عمل کرده و صدا را به طور یکنواخت در فضا منتشر می کند. به این ترتیب مخاطبان نزدیک یا دور از صحنه کیفیت صدای مشابهی را دریافت می کنند و تجربه شنیداری آنها یکسان خواهد بود. این ویژگی به خصوص برای اجرا در فضاهای کاری بزرگ اهمیت زیادی دارد چرا که حداکثر فشار صوت (SPL) و شفافیت مدنظر صدابرداران حرفه ای را تامین می کند. لاین اری ها را معمولا از دیوار یا سقف آویزان کرده یا آنها را بر روی برج ها و داربست های فلزی نصب می‌کنند. حالت اول مناسب سالن ها و استفاده دائمی نظیر تالارهای مراسم، سالن همایش و ورزشگاه ها؛ و حالت دوم مناسب فضاهای باز و یا استفاده های موقتی مانند نمایشگاه ها، مسابقات ورزشی و ... است.

در لاین اری های جدید از درایورهای جداگانه برای فرکانس های بالا، میانی و پایین استفاده می شود به گونه ای که درایورهای هر فرکانس در یک خط قرار می گیرند.
محفظه ها طوری طراحی می شوند که ستون‌هایی از درایورهای فرکانس های بالا، میانی و پایین شکل بگیرد. افزایش تعداد درایورها در هر محفظه سبب افزایش دامنه فرکانس و حداکثر فشار صوتی می شود. این در حالی است که اضافه کردن کابینت یا جعبه بیشتر به لاین اری دامنه فرکانس آن را کاهش داده و الگوی انتشارش را به الگوی پراکندگی جهت‌دار نزدیک می‌کند.
برای آشنایی بیشتر با ویژگی های تخصصی و فنی لاین اری ها این مقاله را در وبلاگ دیجی صدا مطالعه نمایید.

نصب لاین اری

تفاوت لاین اری با سایر بلندگوها در چیست؟

راه اندازی و استفاده از لاین اریمهمترین فرق لاین اری با باندهای PA معمولی در این است که لاین اری حداکثر فشار صوت و شفافیت بالاتری را در فاصله های زیاد فراهم می کند. این ویژگی ریشه در مباحث تئوریک دارد. همان طور که گفتیم لاین اری به علت ساختاری که دارد مانند یک منبع خطی عمل کرده و با افزایش فاصله فشار صدا بسیار کمتر از بلندگوهای معمولی افت می کند، در نتیجه می توان صدای بهتری را به انتهای سالن ها یا فضای باز رساند. البته در فاصله های بسیار طولانی لاین اری ها نیز همچون منابع نقطه ای عمل کرده و صدای آنها افت می کند.
سیستم صوتی لاین اری با هدف انتقال متمرکز صدا طراحی و ساخته شده است. اگر یک لاین اری به صورت عمودی نصب شود، اگرچه زاویه انتشار عمودی صدا کم خواهد بود اما به صورت افقی صدا تا فاصله ای طولانی آن هم یکسان و یکنواخت منتشر می شود. به این ترتیب صدا به طور متمرکز به مخاطبانی که در محدوده پوشش لاین اری قرار گرفته اند، می رسد.
اگر تمایل دارید با نحوه عمل لاین اری ها و تفاوت آن با بلندگوهای معمولی بیشتر آشنا شوید، بهتر است مطلب لاین اری ها چطور کار می کنند؟ را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از لاین اری

کاهش تعداد بلندگوها و صدارسانی بهتر

برای برگزاری مراسم در یک فضای بزرگ یا محیط باز وسیع نیاز به نصب تعداد زیادی اسپیکر PA وجود دارد. برپایی چنین سیستمی زمانبر و پیچیده است. کابل کشی های متعدد و طولانی در کنار دردسرهای مربوط به حمل و نقل و تعیین بهترین مکان و زاویه برای باندها و نیز تامین انرژی موردنیاز سیستم صوتی از جمله مواردی است که نصب سیستم صوتی به صورت سنتی به همراه دارد.
بعد از نصب سیستم تازه مشکل بزرگتری خودنمایی می کند و آن هم تداخل امواج صوتی و به دنبال آن حذف یا تشدید فرکانس های صوتی در محیط است. اگر تعیین مکان بلندگوها به درستی صورت نگیرد صدای خروجی آزاردهنده خواهد بود. لاین اری این مشکلات را تا حدودی بر طرف می کند. با استفاده از اسپیکر لاین اری تعداد بلندگوهای شما کاهش پیدا می کند و به همین نسبت کابل کشی ها و تعیین مکان باندها دردسرهای کمتری ایجاد می کند. مهمتر آنکه صدارسانی بهتری را تجربه خواهید کرد و مخاطبان رضایت بیشتری از مراسم خواهند داشت.
امروز دیگر کمتر فضای بزرگی مانند سالن های همایش و کنسرت، استادیوم ها، تالارهای بزرگ و ... را می توان یافت که از باند لاین اری در سیستم صوتی آنها استفاده نشده باشد.

شکل دهی و انعطاف پذیری مطلوب

باند لاین اری انعطاف عمل بالایی برای صدابردار فراهم می کند. صدابرداران حرفه ای از این مزیت استفاده می کنند تا بر اساس ابعاد محیط اجرا بلندگوها را به شکل های مختلف تنظیم کرده و به این وسیله فرکانس خروجی سیستم لاین اری را در محیط بهینه نمایند. تکنیک های مختلفی برای نصب اسپیکر لاین اری وجود دارد که به مهندسان صدا کمک می کند صدا را به طور یکنواخت به مخاطبان ردیف های جلویی، میانی و عقبی برسانند و در واقع یک پوشش‌دهی یکپارچه را رقم بزنند.

لاین اری (Line Array)

مناسب استفاده در فضاهای آکوستیک و باز

یکی دیگر از مزایای سیستم صوتی لاین اری بازدهی بهتر در محیط هایی است که از نظر آکوستیک ایراد دارند. در این محیط ها به کارگیری باند لاین اری به صدابردار امکان می دهد بتواند انتشار عمودی صدا را تا حدودی کنترل کرده و صدای انعکاس یافته را کاهش دهد. دور نگه داشتن صدا از سقف و کف یک شروع عالی است، و پس از آن انتخاب اسپیکرهای دارای انتشار افقی که به شما کمک می کند تا صدای اضافی را از دیوارها دور نگه دارید، فواید بیشتری به دنبال خواهد داشت. یکی دیگر از مزایای لاین اری جذابیت ظاهری آنهاست، بلندگوهای لاین اری جلوه ای حرفه ای و مدرن به سیستم صوتی و محیط مراسم می بخشند. در طراحی انواع اسپیکر لاین اری استانداردهای خاصی از نظر پیکربندی، جنس بدنه و اتصالات و ... به کار گرفته می شود تا این باندها مناسب استفاده در فضاهای باز و شرایط آب و هوایی گوناگون باشند. می توان بلندگوهای لاین اری را با آسودگی در برابر نور خورشید، وزش باد و گرد و خاک، رطوبت بالا و شرایطی از این قبیل مورد استفاده قرار داد.

محدودیت‌های لاین اری

تداخل فرکانس ها

اگر در محیطی که از نظر آکوستیک ضعیف است از لاین اری استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که فرکانس خاصی به محدودۀ بالا و پایین لاین اری وارد شده و مشکلاتی ایجاد کند. برای مثال ممکن است با قرارگرفتن میکروفون خواننده زیر لاین اری، با فیدبک ناخوشایندی روبه‌رو شوید.

نصب لاین اری

نصب سیستم صوتی لاین اری مانند بلندگوهای معمولی نیست و ظرافت و پیچیدگی های خاص خود را دارد. به این علت افرادی که فاقد آشنایی کافی با مباحث تئوریک و تخصصی حوزه صوت هستند، در نصب لاین اری با مشکلات مختلفی مواجه می شوند. اما صدابرداران حرفه ای با تعیین زاویه دقیق هر کابینت، نقاط دقیق کراس اوور، تنظیمات فیلتر و سایر جزئیات، بهترین خروجی را از باند لاین اری می گیرند.

کیفیت صدا

انواع اسپیکر لاین اری در بهترین حالت نیز خلوص صدای باندهای PA را ندارند و در فضاهای کوچک استفاده از آنها توصیه نمی شود. به عبارت دیگر در فضاهای کوچک اسپیکرهای PA معمولی صدای باکیفیت تری ارائه می دهند. گرچه قیمت لاین اری مانع استفاده از آن در محیط های کوچک است اما از لحاظ شفافیت و کیفیت صدای خروجی نیز در این محیط ها بهتر است از باندهای معمولی استفاده شود.

بهترین برند و مارک لاین اری کدام است؟

بهترین برند لاین اری (Line Array)از مهمترین برندهای سازنده ست بلندگو لاین اری می توان به لاین اری اف بی تی FBT ، لاین اری آر سی اف RCF ، لاین اری وارفیدل Wharfedale Pro ، لاین اری جی بی ال JBL ، لاین اری الکتروویس ELECTRO VOICE و لاین اری دایناکورد DYNACORD اشاره کرد. جی بی ال از جمله معتبرترین تولیدکنندگان تجهیزات صوتی است که اغلب محصولات آن از جمله انواع لاین اری جی بی ال JBL سری 900 رضایت صدابرداران را به دست آورده اند. لاین اری های الکتروویس ELECTRO VOICE که به لاین اری ev نیز معروف است جزء بهترین لاین اری های موجود در بازار محسوب می شوند که می توان آنها را در فضاهای باز و بسته مورد استفاده قرار داد.
از دیگر مدل های محبوب لاین اری می توان به لاین اری اف بی تی FBT مدل Muse ، ست بلندگو لاین اری وارفیدل Wharfedale و لاین اری آر سی اف RCF سری HDL اشاره کرد که از امکان نصب هوایی و زمینی و به کارگیری در فضاهای باز و بسته برخوردارند و تاکنون بارها در هزاران سالن، تالار، ورزشگاه، نمایشگاه و سایر اجراهای بزرگ در سراسر جهان امتحان خود را پس داده و صدایی یکنواخت را به حاضران در مراسم رسانده اند.

قیمت بلندگو و باند لاین اری به چه مواردی بستگی دارد؟

بلندگو لاین اری (Line Array)قیمت باند لاین اری دامنه گسترده ای داشته و شما در بازار با مدل های متعدد و قیمت های متنوعی روبه‌رو می شوید.
قیمت بلندگو لاین اری تحت تاثیر عوامل مختلفی است از جمله: اکتیو یا پسیو بودن باندها، نام برند سازنده، کیفیت طراحی و ساخت، زیبایی ظاهری، اندازه درایورهای داخلی (ووفر و تیوتر)، مشخصات و ویژگی هایی چون توان مؤثر، حداکثر توان، حساسیت، رنج فرکانسی، پاسخ فرکانسی، وزن و ابعاد، زاویه پوشش افقی و عمودی، نوع کانکتورها، جنس بدنه و... . بنابراین اگر بخواهید منصفانه یا به صرفه بودن قیمت یک لاین اری را بررسی کنید، لازم است آن را از جنبه های گوناگونی ارزیابی نمایید.
فروشگاه دیجی صدا برای تسهیل دسترسی شما به انواع باند و اسپیکر لاین اری، ده ها مدل بلندگو لاین اری با قیمت هایی متنوع را برایتان تدارک دیده است.

برای خرید لاین اری باید چه مشخصاتی را بررسی کنیم؟

هنگام خرید لاین اری مشخصاتی که با آنها روبه‌رو می شوید همان ویژگی های اسپیکرهای PA است. بنابراین اگر در خرید باند اکتیو و پسیو تجربه و مهارت کافی دارید، در خرید لاین اری با مشکلات چندانی مواجه نخواهید شد. مهمترین ویژگی هایی که ارزیابی آنها در زمان انتخاب و خرید باند لاین اری به شما کمک می کنند، عبارت است از:
- اندازه درایورهای ووفر (LF Driver)
- اندازه درایورهای تیوتر (HF Driver)
- مقدار توان مداوم (RMS) و حداکثر توان (Peak)
- نوع کانکتورهای ورودی و خروجی
- رنج فرکانسی و حداکثر SPL
- میزان حساسیت بلندگو
- زاویه های پوشش افقی و عمودی
- ابعاد کابینت شامل عرض، عمق و ارتفاع
- وزن

جهت شناخت این ویژگی ها توصیه می کنیم مقاله لاین اری (Line Array) دقیقاً چیست و چطور کار می کند؟ را مطالعه نمایید. چنانچه برای انتخاب یا خرید بلندگو لاین اری و یا بررسی ویژگی های آن نیاز به مشاوره دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.
در کل خرید باند لاین اری در موارد زیر برای شما سودمند است:
* قصد دارید از جدیدترین محصولات صنعت صوت در زمینه پخش صدا در فضاهای بزرگ استفاده کنید.
* به دنبال تجهیز صوتی یک فضای بزرگ هستید.
* صدارسانی یکسان و یکنواخت برای تمام افراد حاضر در محیط اهمیت دارد.
صدابرداران در شرایطی که جمعیت در حدی است که نه می توان از باند معمولی استفاده کرد و نه نصب لاین اری کامل از نظر هزینه و تنظیم باندها صرف می‌کند، از لاین اری های کوچک یا در اصطلاح مینی لاین اری بهره می‌برند. به آنها دیوار صوتی نیز گفته می‌شود.

لاین اری یا اسپیکرهای مرسوم؟

اگر مطمئن نیستید لاین اری برای شما مناسب است یا اسپیکرهای Point Source مرسوم و در انتخاب بین آنها دچار تردید هستید، یا اینکه لازم است یک سیستم PA را به صورت دستی برای فضای خودتان پیکربندی کنید، خوشحال می شویم به شما کمک کنیم تا به یک سیستم صدای زنده که مطابق با نیازهایتان است، دست پیدا کنید. دیجی صدا همواره در کنار شماست.اسپیکر و باند لاین اری (Line Array)

دیجی صدا همراه شماست

در فروشگاه اینترنتی دیجی صدا می توانید مدل هایی متنوع از اسپیکر پسیو و اکتیو، ساب ووفر و مانیتور صحنه از برندهای معتبر جهانی را پیدا کنید که کیفیت صدایی عالی را برای گروه ها و فضاهای مختلف فراهم می آورند. اگر هرگونه سوالی داشته یا برای انتخاب و خرید هر نوع باند و اسپیکر و یا طراحی کامل یک سیستم صوتی احتیاج به کمک دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

Line Array