جستجوی پیشرفته

میکروفن بی سیم - قیمت میکروفون بیسیم (خرید اقساط)

آشنایی با میکروفن بیسیم و انواع آن

میکروفن بی سیم (Wireless Microphone) به دسته ای از میکروفن ها اطلاق می شود که نیازی به اتصال مستقیم از طریق کابل فیزیکی به دستگاه های ضبط صدا و تقویت کننده ها ندارند. در گذشته استفاده از میکروفن با محدودیت در جابجایی همراه بود تا اینکه اولین نمونه میکروفون بی سیم ابداع شد.

خرید میکروفن بی سیم مزایای گوناگونی به همراه دارد که شاید مهمترین آنها آزادی حرکت بر روی صحنه باشد. با بکارگیری میکروفون بی سیم بر روی صحنه از تعداد و حجم کابل های میکروفن، پایه های میکروفن و مانیتورها کاسته شده و نظم بیشتری بر آن حاکم می شود که این امر خود به سهولت بیشتر حرکت خوانندگان، مجریان و سخنرانان بر روی صحنه می انجامد. اگرچه در ابتدای کار میکروفن بی سیم در مقایسه با میکروفن باسیم دارای برخی نواقص بود اما با گذشت چند دهه و ارتقای کیفیت صدا و کارایی انواع میکروفون بی سیم توسط سازندگان معتبر و ایجاد اطمینان از پایداری آنها، در سال های اخیر خرید میکروفون بی سیم با استقبال زیادی مواجه شده است. به خصوص آنکه قیمت میکروفن بی سیم نیز با توجه به محاسنی که دارد، مقرون به صرفه است. از همین رو امروز در اماکن مختلف از قبیل سالن های همایش، استادیوم های ورزشی، سالن های آمفی تئاتر، اماکن مذهبی و ... از میکروفن بی سیم استفاده می شود.

میکروفون بی سیم به طور کلی شامل انواع دستی، یقه ای، هدمیک، دو کانال و ساز بادی می شود که البته اشتراکاتی نیز با یکدیگر دارند. همچنین در زمان خرید میکروفن بی سیم با برندهای مختلفی مواجه می شوید که از جمله معتبرترین آنها می توان به شور (SHURE)، سنهایزر (SENNHEISER)، دی جی تک (DG Tech)، مای پرو (MiPro) و ... اشاره کرد.

پیش از خرید هر نوع میکروفنی لازم است از یک سری اطلاعات پایه ای آگاه باشید و معیارهایی را در نظر بگیرید. پیشنهاد می کنیم در این باره راهنمای خرید میکروفن وبلاگ دیجی صدا را مطالعه نمایید که در آن توضیحات مفصلی پیرامون ویژگی ها، اصطلاحات و انواع میکروفن ارائه شده است.

درباره خرید میکروفون بی سیم نیز بهتر است بدانید به طور کلی این میکروفن ها از دو جزء اصلی گیرنده و فرستنده تشکیل می شوند. فرستنده سیگنال صوتی دریافت شده از میکروفن را به سیگنال رادیویی تبدیل کرده و آن را به گیرنده ارسال می کند. گیرنده نیز سیگنال رادیویی دریافت شده را به سیگنال صوتی تبدیل کرده و آن را به سیستم صوتی می دهد. گیرنده می تواند ثابت یا قابل حمل باشد. گیرنده های ثابت با برق شهری و گیرنده های قابل حمل به کمک باتری کار می کنند. فراموش نکنید به علت تفاوتی که در فرآیندهای پردازش و فشرده سازی سیگنال صوتی و بازگرداندن آن به دامنه دینامیکی و نیز تشخیص و حذف نویزهای اضافی از سیگنال در سیستم های بی سیم مختلف وجود دارد، شما نمی توانید ولو با وجود هم فرکانس بودن، سیستم های تولید شده توسط برندهای مختلف یا بعضا فرستنده و گیرندهای متفاوت تولید شده توسط یک سازنده را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار دهید.

در سیستم های بی سیم از فرکانس های دیجیتال، UHF و VHF استفاده می شود. معمولا سیستم هایی که مبتنی بر فرکانس UHF عمل می کنند، از کیفیت صوتی بالاتری برخوردارند، همچنین محدوده بیشتری را تحت پوشش قرار داده و تداخل کمتری با امواج تلویزیونی دارند. سیستم هایی که از فناوری True Diversity بهره می برند، مقابله بهتری با مشکلات دریافت سیگنال دارند و خروجی آنها تمیزتر و با کیفیت تر است. نکته مهم دیگری که هنگام خرید میکروفن بی سیم توجه به آن الزامی است، انتخاب فرکانس است. برخی مدل ها امکان تغییر فرکانس ندارند و لازم است در زمان خرید، فرکانسی که مناسب فضا، نیاز و استفاده شماست را به درستی انتخاب نمایید.

برای آشنایی بیشتر با ویژگی ها و مزایای انواع میکروفن بی سیم به راهنمای خرید میکروفن بی سیم در بخش وبلاگ مراجعه کنید. همچنین اگر از علاقمندان محصولات سنهایزر هستید، توصیه می کنیم پست مربوط به میکروفون بی سیم سنهایزر را نیز ببینید.

دامنه قیمت میکروفون بی سیم گسترده بوده و انتخاب از بین مدل های مختلف به نیاز و هدف شما وابسته است. در برخی محیط ها و استفاده ها نیازی به صرف هزینه بالا نبوده و حتی مدل های ارزان قیمت نیز خواسته مصرف کنندگان را برآورده می سازند. اما در استفاده های خاص و موقعیت هایی که کیفیت و وضوح صدا اهمیت دارد، به خصوص در سخنرانی هایی که صدها نفر در سالن حضور دارند، چاره ای نیست که علی رغم بالا بودن قیمت میکروفن بی سیم، چنین هزینه ای برای تامین رضایت مخاطبان پرداخت شود.

میکروفن بیسیم