جستجوی پیشرفته

رکوردر زوم ZOOM - قیمت و خرید قسطی ضبط کننده زوم

کدام ضبط کننده صدا و رکوردر زوم را انتخاب کنیم؟

دستگاه ضبط کننده صدا و رکوردر زوم به‌دنبال یک ضبط کننده مولتی ترک هستید اما در انتخاب مدل مناسب تردید دارید؟ یا بین مدل‌های مختلف رکوردر دستی زوم مردد شده‌اید؟ این راهنما به شما کمک می‌کند با دستگاه های ضبط کننده شرکت Zoom آشنا شده و گزینه مطلوب و بهتر را انتخاب کنید.
انواع رکوردر صدا به جزئی جداناپذیر از زندگی دیجیتال تبدیل شده‌اند، به خصوص ضبط کننده های مولتی ترک طرفداران زیادی پیدا کرده‌اند. یک رکوردر مولتی ترک صدا ابزاری عالی برای صدابرداران، موزیسین‌ها، برنامه سازان، پادکسترها، خبرنگاران و... در تمام سطوح است. دستگاه های ضبط صدا از نوع مولتی ترک را می‌توان همچون استودیویی کوچک دانست، استودیویی دیجیتال که قادر است جایگزین بسیاری از بخش‌های یک استودیوی سنتی شود. Zoom یکی از سازندگان معتبر و سرشناس رکوردر و ضبط  کننده صدا در سراسر جهان است. اما این شرکت ابزارهای زیادی برای ضبط صدا می‌سازد، و تشخیص اینکه کدام دستگاه را باید تهیه کرد، برای برخی کاربران دشوار است. برای خرید مناسب‌ترین و بهترین رکوردر زوم ابتدا بهتر است با انواع محصولات این شرکت آشنا شویم.

انواع رکوردر صدا و ضبط کننده زوم

شرکت Zoom انواع رکوردر صدا را برای کاربردها و کاربری‌های گوناگون طراحی و تولید می‌کند. تنوع محصولات زوم بالاست و می‌توان گفت تقریبا هر حوزه‌ای را پوشش می‌دهد. رکوردرهای این شرکت عبارت است از:

* رکوردرهای دستی یا Handy Recorders شامل مدل‌های H1n-VP، H2n، H3-VR، H4n Pro، H5، H6 و H8.
* رکوردرهای ضبط میدانی یا Field Recorders شامل مدل‌های F8n Pro، F6، F3، F2، F1-LP و F1-SP.
* میکسرهای دیجیتال LiveTrak شامل مدل‌های L-8، L-12، L-20 و L-20R.
* رکوردرهای مولتی ترک شامل مدل‌های R4، R8، R12، R20 و R24.
* ویدئو رکوردرها (Video Recorders) شامل دو مدل Q2n-4K و Q8n-4K.
* رکوردرهای پادکست شامل دو مدلPodTrak P8 و PodTrak P4.
* رکوردرهای MicTrak شامل مدل‌های M3، M2 و M4.

دستگاه ضبط کننده دیجیتالی زوم Zoom H6

برای هر حوزه‌ای کدام رکوردر زوم را انتخاب کنیم؟

شرکت ژاپنی زوم یکی از سازندگان معتبر رکوردر صدا در جهان است. محصولات این برند کیفیت خوب و قابلیت‌های متنوعی دارند. دیجی صدا نمایندگی فروش رکوردر زوم است و مدل‌های محبوب این شرکت را عرضه می‌کند.
انواع رکوردر زوم برای ضبط صدای کنسرت، صدای لوکیشن فیلم و مستند، ضبط کنفرانس‌ها، صدای حضار و جمعیت، ضبط مصاحبه و گزارش، ضبط پادکست، ضبط تک‌نوازی و صدای ساز و... به‌کار می‌روند.

ضبط پادکست

- رکوردهای دستی H1n-VP ،H5 ،H6 و H8
- رکوردرهای پادکست PodTrak P8 و PodTrak P4
- میکسر دیجیتال L-8

ضبط موسیقی، ضبط نوازندگی، تمرین گروهی و...

- رکوردهای دستی H1n-VP ،H2n ،H3-VR ،H4n Pro ،H5 ،H6 و H8
- میکسرهای دیجیتال L-8 ،L-12 ،L-20 و L-20R
- رکوردرهای مولتی ترک R4 ،R8 ،R12 ،R20 و R24

ضبط فیلمسازی، صدای صحنه و گزارش میدانی

- رکوردهای دستی H3-VR ،H6 ،H8 ،H5 ،H4n Pro و H1n
- رکوردرهای ضبط میدانی F8n ،F4 ،F6 ،F1-SP و F1-LP

اگر پادکستر هستید

رکوردر صدا زوم پادترک podtrakاگر اغلب به تنهایی یا با حضور یک مهمان پادکست اجرا می‌کنید، مدل‌هایی مانند H4n Pro و H5 برای شما کافی خواهد بود. پری‌امپ‌های رکوردرهای زوم برای میکروفن‌های داینامیک و خازنی مناسب هستند. برای اتصال میکروفن هر دو نوع کانکتور XLR و TRS در دسترس است. کیفیت ضبط صدای 24 بیت/96 کیلوهرتزی نیز برای بسیاری از کاربردها مطلوب است.
اگر هم زمان باید با چند نفر مصاحبه یا صحبت کنید، می‌توانید با استفاده از کپسول میکروفن EHX-6 تعداد ورودی‌های رکوردر صدا Zoom H5 خود را افزایش دهید.
اگر پادکست شما گروهی است و معمولا تعداد شرکت کنندگان 4 نفر یا بیشتر است، از رکوردر زوم مدل‌های H6 و H8 استفاده نمایید. در اینجا نیز EHX-6 دو ورودی بیشتر در اختیار شما می‌گذارد.
ضبط کننده پادکست PodTrak P8 و PodTrak P4 به‌طور اختصاصی برای ساخت پادکست تولید شده‌اند و امکانات بیشتری در مقایسه با رکوردرهای دستی برایتان فراهم می‌کنند. میکسر دیجیتال Zoom LiveTrak L8 نیز گزینه مناسبی برای پادکسترهاست، به خصوص که امکان اتصال گوشی و ضبط تماس تلفنی برقرار شده را نیز می‌دهد.

رکوردر پرتابل زوم Zoom H2n

اگر نوازنده، آهنگساز یا صدابردار هستید

اگر به‌دنبال یک رکوردر زوم مولتی ترک و ارزان قیمت برای ضبط استودیویی صدای چند نوازنده هستید، Zoom H2n به شما کمک می‌کند. رکوردر زوم H2n به شما امکان ضبط هم زمان 5 ترک را می‌دهد. با خرید H4n Pro چیزی بیشتر از یک ضبط کننده صدا خواهید داشت. به‌عبارت بهتر رکوردر زوم H4n Pro برای شما یک میکسر 4 کانال کوچک و سبک با تیونر و مترونوم داخلی و تعدادی افکت برای سازهایتان خواهد بود.
اگر می‌خواهید هم زمان تا 6 یا 8 کانال را ضبط کنید، بدون اینکه نیاز به استودیو یا تجهیزات استودیویی داشته باشید، به سراغ رکوردر زوم مدل‌های H6 و H8 بروید. با استفاده از این دو مدل برای ضبط صدای درام، باس و گیتار مشکلی نخواهید داشت. ضمن اینکه قابلیت‌هایی مانند لایه بندی (Overdub) آزادی عمل بیشتری برای اضافه کردن ترک‌های جدید به شما می‌دهند. رکوردرهای R8 و R12 نیز گزینه مناسبی برای ضبط مولتی ترک استودیویی مانند آهنگسازی و ضبط صدای چند ساز هستند. برای ضبط اجرای زنده، کنسرت یا رویدادهای دیگر، اگر یک میکروفن استریو X/Y برایتان کافی است رکوردر زوم Zoom H4n Pro را بین گزینه‌های خود قرار  دهید.

رکوردر صدابرداری زوم Zoom F8 مناسب فیلم و مستند و گزارش میدانی

اگر به تعداد بیشتری ورودی نیاز دارید، رکوردر صدا زوم مدل‌های H6 و H8 یا میکسر دیجیتال LiveTrak L8 را بررسی نمایید. برای ضبط‌های تخصصی و حرفه‌ای‌تر میکسرهای دیجیتال L-12، L-20 و L-20R یا رکوردرهای مولتی ترک R20 و R24 پاسخگوی نیازهای شما خواهند بود.

اگر فیلمساز، مستندساز، طراح صدا یا گزارشگر میدانی هستید

شما با اتصال یک میکروفن شاتگان به رکوردر زوم Zoom H4n نیز می‌توانید ضبط خود را انجام دهید. اگر 4 نفر در صحنه شما حضور دارند یا به میکروفن بی سیم نیاز دارید، از رکوردر زوم مدل‌های H6 و H8 استفاده نمایید. اما برای ضبط‌های حرفه‌ای رکوردرهای ضبط میدانی تخصصی Zoom مانند مدل‌های F6 و F8n را به کار بگیرید. این مدل‌ها قابلیت‌ها و امکانات کاربردی لازم را برایتان فراهم می‌آورند، برای مثال لیمیترهای هوشمندی که از کلیپینگ جلوگیری کرده و از ضبط در برابر اعوجاج محافظت می‌کنند. این قابلیت برای مواقعی کاربرد دارد که مثلا بازیگران یا مهمانان مستند به‌آرامی با یکدیگر مکالمه کرده و ناگهان یکی از آنها با صدای بلند فریاد بزند. در این صورت اعوجاجی در صدای اصلی بروز نخواهد کرد.

رکوردر مولتی ترک زوم Zoom H5

بهترین رکوردر دستی زوم کدام است؟

همان‌طور که اشاره شد Zoom انواع دستگاه ضبط کننده صدا و رکوردر را به بازار عرضه می‌کند. در این بین معمولا منظور از رکوردر زوم، رکوردرهای دستی این شرکت یا سری H است. رکوردر زوم سری H مدت‌هاست در میان موزیسین‌ها و مهندسان صدایی که می‌خواهند در شرایط مختلف صوت ضبط کنند، محبوبیت دارد. برای مثال مدل Zoom H4n به‌خاطر قابلیت ضبط صدا نه فقط از میکروفن‌های استریوی آن، بلکه از سیگنال‌های دو ورودی پری‌آمپ کاملاً مجهزی که دارد، چندین جایزه‌ی SOS برنده شده است. بنابراین هنگامی که کاربران به‌دنبال بهترین رکوردر زوم می‌گردند، در واقع می‌خواهند بدانند بهترین مدل رکوردر دستی زوم یا همان سری H کدام است. در ادامه به مقایسه مدل‌های H4n Pro ،H5 ،H6 و H8 می‌پردازیم.

دستگاه ضبط کننده صدا و رکوردر زوم Zoom h1

سایز و اندازه

این رکوردرهای زوم به اندازه کافی کوچک، سبک و پرتابل هستند تا حمل آنها بی‌دردسر باشد. ظاهر مستحکم آنها خیال شما را از بابت استفاده در فضای باز راحت می‌کند، چرا که می‌دانید به‌راحتی نمی‌شکنند. مدل‌های H6 و H8 به‌دلیل امکانات بیشتری که دارند کمی بزرگتر و سنگین‌تر هستند.

کیفیت صدا

هر چهار مدل رکوردر دستی زوم مورد اشاره صدا را با کیفیت 24 بیت/96 کیلوهرتز ضبط می‌کنند که برای اغلب کاربردها و کاربران در حوزه‌های مختلف خوب و مناسب است. به‌عبارت دیگر حداکثر کیفیت صدای آنها یکسان است. توجه داشتید باشید که در فضای باز و هنگام وزش باد به بادگیر و لرزه‌گیر نیاز دارید.

دستگاه ضبط و رکوردر صدا Zoom H6

ورودی‌ها

ویس رکوردر زوم مدل‌های Zoom H6 و Zoom H8 ورودی‌های بیشتری دارند و از اتصال میکروفن‌های باسیم و بی سیم پشتیبانی می‌کنند. همچنین با خرید کپسول‌های قابل تعویض زوم می‌توان تعداد ورودی‌های آنها را افزایش داد. اما باید به یاد داشته باشید که ورودی‌های جدید مجهز به فانتوم پاور نیستند. ویس رکوردر زوم Zoom H5 نیز از کپسول میکروفن EXH-6 پشتیبانی می‌کند اما برای ضبط دمو آهنگ، پادکست، صدای ساز و... تعداد میکروفن کمتری در اختیار خواهید داشت. اما کپسول H4n Pro قابل جدا شدن نیست و نمی‌توان آن را با یک کپسول قابل تعویض جایگزین کرد.

ویس رکوردر و ضبط کننده دیجیتالی زوم Zoom H6

نمایشگر

در مدل‌های رکوردر زوم H4n Pro و H5 صفحه نمایش LCD با نور پس زمینه به کار گرفته شده است. نمایشگر در قسمت بالایی پنل قرار داشته و در شرایطی که نور کم باشد به‌راحتی قابل مشاهده هستند. این در حالی است که نمایشگر مدل‌های Zoom H6 و Zoom H8 رنگی بوده و در قسمت پایین دکمه‌های ضبط قرار گرفته است. ضمن اینکه نمایشگر ویس رکوردر زوم H6 کمی زاویه داشته و کاملا صاف نیست. هنگامی که رکوردرهای H4n Pro وH5 را روی یک سه پایه نصب می‌کنید، مشاهده هم‌زمان صفحه نمایش‌های رکوردر و دوربین کمی دشوار است. اما به‌دلیل محل و زاویه قرارگیری صفحه نمایش، رکوردر Zoom H6 راحتی و کنترل بیشتری برای شما فراهم می‌کند.

ویس ریکوردر Zoom H5

عمر باتری

باتری‌های رکوردر زوم Zoom H6 از 20 ساعت ضبط مداوم پشتیبانی می‌کنند. در حالی که طول عمر باتری برای رکوردرهای H4n Pro ،H5 و H6 حدود 10 ساعت است. البته میزان شارژ دستگاه به نحوه استفاده از آن، حالت و کیفیت ضبط و نوع باتری بستگی دارد. برای مثال زمانی که داخل رکوردر زوم Zoom H4n باتری‌های AA به کار ببرید تا 8 ساعت اما زمانی که باتری‌های NiMH استفاده نمایید، تا 10.5 ساعت شارژ نگه می‌دارد. از طرف دیگر H6 و H8 به 4 باتری و مدل‌های H4n Pro و H5 به 2 باتری نیاز دارند. البته همان‌طور که می‌دانید بهتر است همیشه باتری یدکی همراه داشته باشید تا هیچ‌گاه یک فرصت عالی برای ضبط را به‌خاطر فقدان باتری از دست ندهید.

ویس رکوردر و ضبط کننده مولتی ترک زوم Zoom H5

ذخیره سازی

هیچ یک از این ضبط کننده‌های دستی زوم حافظه داخلی ندارند. بنابراین فایل‌های ضبط‌ شده روی کارت‌های SD ذخیره می‌شوند. رکوردر زوم مدل‌های H5 و H4n Pro از کارت‌هایی با حداکثر 32 گیگابایت فضای ذخیره‌سازی پشتیبانی می‌کنند. در حالی که Zoom H6 می‌تواند تا 128 گیگابایت داده را روی یک کارت حافظه ذخیره کند. رکوردر صدا زوم Zoom H8 نیز امکان ضبط مستقیم روی کارت‌های حافظه SD،SDHC و SDXC تا حداکثر 512 گیگابایت حافظه را فراهم کرده است. هنگام استفاده از کارت‌های حافظه باید به‌خاطر داشته باشید که استفاده از کارت‌های حافظه با ظرفیت بالاتر زمان راه‌اندازی دستگاه ضبط صدا را افزایش می‌دهد.

رکوردر صدا و دستگاه ضبط صدا Zoom H5

کدام ضبط کننده زوم برای شما مناسب است؟

تمام مدل‌های ضبط کننده صدا و رکوردر دستی زوم سری H  قابل‌حمل، ضد ضربه و مستحکم بوده و گزینه‌هایی مناسب برای طیف وسیعی از کاربردها به‌شمار می‌روند. برای اینکه انتخاب رضایتمندانه‌ای داشته باشید، پیش از خرید رکوردر زوم، به این سوالات پاسخ دهید:
قصد دارید از ضبط کننده زوم برای چه کار یا کارهایی استفاده نمایید؟
به چه میزان آزادی عمل و قدرت انتخاب نیاز دارید؟
چه مدت قرار است در این حوزه فعالیت داشته یا صدا ضبط کنید؟
در حال حاضر به چند ورودی نیاز دارید؟
در آینده به چند ورودی نیاز خواهید داشت؟
بودجه شما برای خرید رکوردر زوم چقدر است؟

دستگاه ضبط کننده صدا و رکوردر زوم

اگر از نظر بودجه محدودیت دارید و 2 ورودی برای شما کافی است و در آینده هم به بیشتر از آن نیاز ندارید، رکوردر زوم H4n Pro می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای شما باشد. میکروفن‌های X/Y در کنار 32 گیگابایت ذخیره‌سازی و باتری‌های قابل‌تعویض AA پاسخگوی نیازهای شما خواهد بود.
اگر به حداقل 4 یا حتی 6 ورودی نیاز دارید، پس لازم است هزینه‌ای بیشتر صرف کرده و حداقل مدل Zoom H5 را بررسی نمایید. اما اگر به‌دنبال حداکثر قابلیت‌ها و امکانات هستید و ضبط کننده‌ای می‌خواهید که انعطاف‌پذیری مطلوبی در شرایط گوناگون برایتان فراهم کند، باید به‌سراغ مدل‌های Zoom H6 و Zoom H8 بروید. اگرچه این رکوردرهای زوم گران قیمت‌تر از دیگر رکوردرهای دستی این شرکت هستند، اما امکانات آنها پاسخگوی نیازهای کاربران حرفه‌ای است. ظرفیت ذخیره سازی بالا، کیفیت صدای مطلوب، امکان تعویض کپسول میکروفن، نمایشگر رنگی و عمر بالاتر باتری از جمله مزیت‌های این مدل‌هاست.

دیجی صدا نمایندگی فروش رکوردر زوم است، چنانچه برای انتخاب ضبط کننده مولتی ترک صدا و ویس رکوردر مناسب خود تردید دارید با کارشناسان دیجی صدا مشورت نمایید.

رکوردر ZOOM