جستجوی پیشرفته

قیمت اسپیکر، باند و بلندگو بزرگ - اقساط 24 ماهه مشخصات و راهنمای خرید

بهترین قیمت باند و بلندگو را از ما بخواهید

خرید و قیمت باند و بلندگوموفقیت یک مراسم یا اجرای زنده ارتباط مستقیمی با کیفیت بلندگوها دارد، چرا که بخش زیادی از رضایت مخاطبان به کیفیت صدای خروجی از آنها وابسته است. بنابراین می توان گفت باندها و اسپیکرهایی که در اجراهای زنده به کار گرفته می شوند، نقش مؤثری در ارائه صدای باکیفیت و مطلوب و در نتیجه پیشرفت حرفه ای افراد بازی می کنند.
شاید شما هم در زمینه خرید باند و اسپیکر تجربه زیادی نداشته باشید و با شنیدن اصطلاحات مربوطه و مشاهده صدها مدل بلندگو در بازار کمی احساسی سردرگمی کنید.
ممکن است از خود بپرسید: باند اکتیو چیست؟ اسپیکر پسیو چیست؟ تفاوت اسپیکر اکتیو و اسپیکر پسیو در چیست؟ اکتیو یا پسیو؟ کدام را انتخاب کنم؟ باند فول رنج چه نوع بلندگویی است؟ چرا دامنه قیمت باند و بلندگوها گسترده است؟ بهترین برند اسپیکر کدام است؟ و سوالاتی از این دست. نگران نباشید ما اطلاعات لازم برای انتخاب بهترین باند و بلندگوی مناسب نیاز و هدفتان را در اختیار شما می گذاریم.
البته شما را با این اطلاعات تنها نگذاشته و با فراهم کردن امکان مشاوره رایگان به شما در انتخاب بهترین اسپیکر مدنظرتان یاری می دهیم. بنابراین هر سوال و ابهامی که پیرامون خرید انواع باند و بلندگو دارید، با خیال راحت آنها را با کارشناسان دیجی صدا مطرح نمایید.

قدم اول برای انتخاب و خرید باند و بلندگو

شما پیش از خرید هر نوع اسپیکر لازم است نسبت به سه مورد به خوبی آگاهی داشته باشید. اول اینکه نیاز خود را به درستی برآورد کنید. دوم آنکه انواع باند را بشناسید و در آخر اینکه با اصطلاحات مربوط به بلندگوها آشنا شوید تا بتوانید در زمان انتخاب و خرید باند و اسپیکر گزینه مناسب را به درستی انتخاب نمایید.
همان طور که گفتیم پیش از هر چیز باید هدف و نیازتان را تعیین کنید. بنابراین پیش از آن که به سراغ انواع بلندگو یا اصطلاحات مربوط به خرید آنها برویم، بهتر است مشخص کنید بلندگو را برای چه نوع اجرا یا مراسمی می خواهید؟ برای اجراهای بزرگ یا جلسات و مراسم های کوچک یا سیستم صوتی اماکن اداری، تجاری و مذهبی؟
آیا جابه‌جایی اسپیکرها زیاد خواهد بود یا آنها به طور دائمی و در جای مشخصی نصب می شوند؟
قیمت باند و اسپیکر تا چه اندازه روی انتخاب شما اثرگذار است؟

چرا شناخت انواع باند و اسپیکر مهم است؟

زمانی که برای خرید باند به یک فروشگاه فیزیکی یا مجازی مراجعه می‌کنید با انواع باند از جمله اکتیو، پسیو، مانتیور صحنه و ساب ووفر مواجه می شوید. هر یک از انواع اسپیکر برای استفاده و کاربری مشخصی طراحی شده اند و در سیستم صوتی عهده دار نقش خاصی هستند. بنابراین شناخت کارکردهای آنها به شما در انتخاب و خرید آگاهانه تر کمک می کند. حتما در سالن های کنسرت یا همایش، اماکن مذهبی و تالارها اسپیکرهایی را در طرفین صحنه (استیج) یا در امتداد دیوارها مشاهده کرده اید. این بلندگوها مهمترین نوع اسپیکرهای استفاده شده در یک سیستم صوتی هستند که صدا را به طور یکدست در محیط منتشر کرده و به گوش مخاطبان می رسانند. این اسپیکرها که می توانیم آنها را اسپیکرهای اصلی بنامیم به دو نوع اصلی اکتیو و پسیو تقسیم می شوند. بنابراین شما شاید به ساب ووفر یا مانیتور صحنه نیاز نداشته باشید اما چاره ای جز انتخاب از بین اکتیوها و پسیوها ندارید. پس بهتر است ابتدا به معرفی این دو نوع بلندگو بپردازیم.

باند اکتیو چیست؟

باند اکتیو (پاوردار) به نوعی از اسپیکرها اطلاق می گردد که دارای آمپلی فایر داخلی هستند. سازنده این تقویت کننده داخلی را متناسب با مقاومت ورودی و توان بلندگو انتخاب می کند.
قرار گرفتن تقویت کننده در داخل بلندگو مزایای مختلفی به دنبال دارد، از جمله اینکه شما می توانید باند اکتیو را به طور مستقیم به میکسر متصل کنید، حمل و نقل آن نیز آسان است و با هر بار انتقال مجبور نیستید آمپلی فایرهای متعددی را جابه‌جا نمایید. همچنین هنگام خرید باند اکتیو دیگر نگران تطبیق باند با آمپلی فایرهای سیستم صوتی خود نخواهید بود.

ضمن آنکه به علت تطابق ویژگی های آمپلی فایر و بلندگو آسیب کمتری به اجزای بلندگو وارد شده و عمر آن طولانی تر می شود. در اجراهای ساده یا موقعیت هایی که نیازی به میکسر ندارید، می توانید میکروفن یا منبع پخش خود را بدون واسطه به اسپیکر اکتیو متصل نمایید. اغلب باندهای اکتیو از اکولایزر داخلی نیز برخوردارند. برای گروه هایی که اجراهای کوچک برگزار می کنند باند اکتیو گزینه ای مناسب است. البته انعطاف پذیری آنها در مقایسه با باندهای پسیو کمتر است. مورد بعدی آنکه به علت قرار گرفتن یک هیت سینک در باندهای اکتیو، بهتر است پشت آنها در مجاورت هوا باشد تا خنک شدن آمپلی فایر داخلی دچار اختلال نشود.

باند پسیو چیست؟

باند پسیو (بدون پاور) متداول ترین نوع بلندگو است که از گذشته مورد استفاده قرار می گیرد. باند پسیو فاقد تقویت کننده داخلی بوده و به آمپلی فایر خارجی متصل می شود. برق مورد نیاز آن نیز از طریق تقویت کننده خارجی تأمین می گردد. انواع باند پسیو را می توان به طور دائمی بر روی دیوارها یا سقف نصب کرد. اسپیکرهای پسیو مناسب استفاده در موقعیت های ثابت مانند سالن و تالار، اماکن اداری و تجاری، مراکز آموزشی و هیئات مذهبی هستند. مهندسین صدا نیز برای فضاهای کاری بزرگ به سراغ انواع باند پسیو می روند.

باند اکتیو یا پسیو؟ کدام بهتر است؟ کدام را انتخاب کنیم؟

مانیتور صحنه اکتیو و پسیوحتما شما هم دیده اید که اغلب افراد هنگام بررسی تفاوت اسپیکر اکتیو و پسیو، یک دسته را به طور مطلق بر دیگری برتری می دهند. اما معرفی یکی از دو نوع باند اکتیو یا پسیو به عنوان گزینه بهتر یا برتر چندان درست نیست چرا که هر یک از این نوع باندها برای استفاده و شرایط مخصوصی طراحی شده اند. ضمن اینکه نمی توان بلندگو را جدا از سیستم صوتی مورد ارزیابی قرار داد. مثلا این تصور که صدای هر باند اکتیو حتما قدرتمند و قوی است، درست نیست چرا که صدای خروجی از باند تحت تاثیر سایر اجزای سیستم صوتی قرار می‌گیرد. بنابراین لازم است بهتر بودن هر از یک دسته های بلندگوی اکتیو و پسیو به نسبت شرایط و کاربری موردنظر سنجیده شود.
به طور کلی باند اکتیو برای افراد یا گروه هایی مناسب است که تمایلی به اضافه کردن آمپلی فایرهای متعدد و جداگانه به سیستم خود ندارند؛ ترجیح می دهند میزان کابل کشی و تعداد کابل های روی زمین زیاد نباشد؛ از منابع و پخش کننده های دیجیتال استفاده می کنند و در آخر اینکه با محدودیت فضا مواجه هستند.
اما باند پسیو برای افراد و گروه هایی توصیه می شود که قصد دارند سیستم صوتی خود را ارتقا دهند و آمپلی فایرهای دیگری به آن اضافه نمایند.

مانیتور صحنه چیست؟

مانیتور صحنه نوعی از بلندگوست که جهت استفاده در اجراهای زنده و روی صحنه طراحی و ساخته می شود. مانیتور صحنه بر روی زمین و در مقابل گروه، خواننده یا اجراکننده قرار داده می شود تا فرد یا افرادی که روی استیج در حال اجرا هستند بتوانند به خوبی صدای خودشان را بشنوند. این موضوع در کارهای گروهی از نظر ایجاد هماهنگی و هم‌زمانی بین اعضا اهمیت بیشتری دارد. برای رسیدن به هماهنگی حداکثری لازم است نوازندگان بتوانند نه تنها صدای اجرای خود بلکه صدای سایر نوازندگان را نیز به وضوح بشنوند.
طراحی مانیتورهای صحنه به شکل ذوزنقه ای بوده و در دو نوع پاوردار (اکتیو یا فعال) و بدون پاور (پسیو یا منفعل) تولید و به بازار عرضه می‌شوند. اگر گروه شما برگزارکنندۀ مراسم ها و اجراهای کوچک است مانیتور صحنه پاوردار برایتان گزینه مناسبی است. در سالن ها و تالارها و در واقع برای اجراهای بزرگ از مانیتورهای بدون پاور استفاده می شود.

ساب ووفر چیست؟

استفاده از ساب ووفر در سیستم صوتی زمانی ضروری است که شما با صداهای تن پایین یا بم مواجه باشید. در واقع ساب ووفر با برداشتن فشار بیس از روی باندهای اصلی، پایین ترین فرکانس های بیس را پخش کرده و به بلندی و شفافیت صدا کمک می کند. برای خرید ساب با دو نوع اصلی پاوردار و بدون پاور روبه‌رو می شوید. اگر روی آمپلی فایر کانال خالی دارید، خرید ساب ووفر بدون پاور از نظر قیمت برایتان به صرفه تر است.
ساب ووفرهای پاوردار یا همان اکتیو دارای کراس اور دقیقی هستند که امکان تفکیک دقیق فرکانس های دریافتی را فراهم می آورند. بنابراین اگر سیگنال های صوتی را در ابتدا به ساب ووفر ارسال کنید و سپس خروجی ساب را به سایر باندها متصل نمایید، نتیجه بهتری دریافت خواهید کرد. اگر آمپلی فایرتان فاقد کانال خالی است یا نمی خواهید تنظیمات آن را تغییر دهید، اضافه کردن ساب اکتیو برایتان بهتر است.

قبل از خرید هر باند و اسپیکر لازم است با مهمترین اصطلاحات این حوزه آشنا باشید تا بتوانید خصوصیات و مشخصات آنها را با هم مقایسه کرده و نتیجه بهتری در زمان انتخاب بین مدل های مختلف بگیرید. در ادامه به برخی از این اصطلاحات اشاره می‌کنیم.

• 2way و3way

اغلب باندها از یک ووفر جهت پخش فرکانس‌های بم و یک تیوتر برای فرکانس‌های زیر بهره می‌برند که به آنها سیستم‌های 2way گفته می‌شود. در برخی مدل‌های اسپیکرهای PA یک درایور میدرنج نیز به‌کارگرفته می‌شود که به آنها 3way گویند.

• ساب ووفر subwoofer

ساب ووفر پایین‌ترین فرکانس‌ها را پخش کرده و درایورش از نوع مخروطی ۱۵-۲۴ اینچی است. محدوده فرکانسی آن نیز اغلب از ۳۰ هرتز پایین‌تر بوده و به‌ندرت بالاتر از ۳۰۰ هرتز را در بر می‌گیرد.

• ووفر Woofer

کار این نوع بلندگو بازتولید فرکانس های پایین بوده و درایور آن از نوع مخروطی است. ووفرها معمولا محدوده فرکانسی زیر ۵۰۰ هرتز را پوشش می دهند.

• میدرنج Mid-range

بلندگوهای میدرنج با هدف بازتولید و پخش فرکانس های میانی طراحی و ساخته می‌شوند. درایور بلندگوی میدرنج در برخی مدل ها از نوع مخروطی ۵ تا ۱۲ اینچی و در مدل های دیگر یک درایور متراکم ۲/۱-۲ تا ۴ اینچی است. این نوع بلندگو وظیفۀ پوشش دادن محدوده فرکانسی ۲۰۰ هرتز تا ۳ کیلوهرتز را بر عهده دارد.

• تیوتر Tweeter

تیوترها برای بازتولید و پخش فرکانس های بالا مورد استفاده قرار می گیرند. درایور آنها از نوع مخروطی ۱-۲ اینچی یا درایور متراکم ۱ تا ۴ اینچی است. همچنین محدودۀ فرکانسی پوشش داده شده توسط تیوترها اغلب بین ۲ کیلوهرتز تا ۲۰ کیلوهرتز قرار می گیرد.

• توان مؤثر RMS

مشخصۀ توان میانگین یا جذر میانگین مربعات Root mean square یک استاندارد بین المللی است که مقدار توانی که باند به طور پیوسته قادر به مدیریت آن است را بیان می کند.

• پاسخ فرکانسی

این مؤلفه نشان دهندۀ بازۀ فرکانسی تولید شدۀ اسپیکر است که در آن فرکانس های مختلف را به درستی تولید می کند.

• توان پیک Peak

این مشخصه بیانگر حداکثر توان لحظه ای کار کوتاه مدت بلندگو است. در واقع مقدار آن برابر با حداکثر میزان توانی است که اسپیکر به طور لحظه ای و در بازه های زمانی کوتاه قادر است مدیریت کند.
درباره تفاوت آن با توان مؤثر، این طور در نظر بگیرید که اسپیکری دارید با 500 وات RMS و 2000 وات پیک، این اسپیکر می تواند به خوبی با توان 500 وات به طور پیوسته کار کرده و در صورت افزایش ناگهانی و در کوتاه مدت تا 2000 وات را نیز مدیریت می کند.

• محدوده دینامیکی

محدوده دینامیکی اختلاف میان بلندترین و هموارترین بخش های یک سیگنال صوتی را نشان می دهد و واحد اندازه گیری آن دسی‌بل db است.

• حساسیت اسپیکر

حساسیت بیانگر میزان فشار صدایی (SPL) است که بلندگو قادر است از سیگنال یک وات که در فاصله یک متری قرار دارد، تولید کند. البته عددی که به عنوان حساسیت اسپیکر جزء مشخصات آن درج می شود، کاملا دقیق نیست، چرا که این مشخصه از پاسخ فرکانسی تأثیر می گیرد. در فرکانس های پایین و بالا که پاسخ فرکانس افت می کند، مقدار حساسیت نیز کاهش می یابد.

راهنمای خرید اسپیکر و باند

قیمت باند و اسپیکر به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت باند و بلندگو دامنه گسترده ای دارد و شما در بازار با مدل های متعدد و قیمت های متنوعی روبه‌رو می شوید. قیمت اسپیکر تحت تأثیر عوامل مختلفی است، از جمله: نام برند سازنده، کیفیت طراحی و ساخت، اندازه درایورهای داخلی (ووفر و تیوتر)، مشخصات و ویژگی هایی چون توان مؤثر، حداکثر توان، حساسیت، رنج فرکانسی، پاسخ فرکانسی، وزن و ابعاد، زاویه پوشش افقی و عمودی، میزان مقاومت، نوع کانکتورها و... . بنابراین اگر بخواهید منصفانه یا به صرفه بودن قیمت یک باند را بررسی کنید، لازم است آن را از جنبه های گوناگونی ارزیابی نمایید. فروشگاه دیجی صدا برای تسهیل دسترسی شما به انواع باند و اسپیکر، ده ها مدل بلندگو با قیمت هایی متنوع را برایتان تدارک دیده است.

مهمترین و بهترین برندهای اسپیکر و بلندگو

سازندگان زیادی در سراسر جهان اقدام به تولید و عرضه انواع باند و اسپیکر می کنند. محصولات اغلب تولیدکنندگان معتبر جهانی در ایران نیز در دسترس است. از جمله این برندهای معتبر می توان به دی بی (dB Technologies)، جی بی ال (JBL)، یاماها (Yamaha)، الکتروویس (ELECTRO VOICE)، دایناکورد (DYNACORD)، مونتاربو (Montarbo)، وارفیدل (Wharfedale Pro)، پاور ساند(POWER SOUND)، آر سی اف (RCF)، اف بی تی (FBT) و اچ کی آدیو (HK AUDIO) اشاره کرد. مهندسین صدای دیجی صدا، با اتکا به تجربه و دانش تخصصی خود و نیز بررسی و گرفتن تست فنی از مدل های مختلف، ضمن بیان شرایط فنی و امکاناتی که بلندگو در اختیار شما می گذارد و همچنین مقایسه گارانتی و خدمات پس از فروش برندهای گوناگون در ایران، شما را در انتخاب و خرید اسپیکر یاری می کنند.برندهای اسپیکر و بلندگو

ما اینجاییم تا به شما در انتخاب و خرید باند مناسب کمک کنیم

در فروشگاه اینترنتی دیجی صدا می توانید مدل هایی متنوع از اسپیکر، ساب و مانیتور را پیدا کنید که کیفیت صدایی عالی را برای گروه ها و فضاهای مختلف فراهم می آورند. اگر هرگونه سوالی داشته یا برای انتخاب و خرید اسپیکر و طراحی کامل یک سیستم احتیاج به کمک دارید، با کارشناسان ما تماس بگیرید.

بلندگو