جستجوی پیشرفته

میکروفن یقه ای (سیم بلند)

زیرشاخه ها

8 نکته کاربردی برای خرید میکروفون یقه ای

شاید خرید میکروفون یقه ای سیمی (wired lavalier microphone) ساده به‌نظر برسد، اما این طور نیست. برای خرید میکروفون یقه ای با سیم نیز لازم است نکات مختلفی را در نظر بگیریم. برخی کاربران تصور می‌کنند چون میکروفون یقه ای با سیم معمولا قیمت کمتری نسبت به انواع دستی یا بی سیم دارد، انتخاب آن نیز آسان است. اما تنوع بالا در کنار عرضه کالاهای تقلبی در بازار، ممکن است شما را در انتخاب بهترین میکروفن یقه ای به اشتباه بیندازد.
در این راهنما به بررسی مهمترین نکاتی که هنگام انتخاب میکروفن یقه ای با سیم به کارتان می‌آید، می‌پردازیم. میکروفون یقه ای سیمی بویا (wired lavalier microphone)

مزایا و معایب میکروفون یقه ای

اتصال میکروفون یقه ای به دوربینمیکروفون های یقه ای سیمی کوچک، سبک وزن و ارزان قیمت هستند. اندازه کوچک آنها باعث می‌شود کمتر به چشم بیایند و گزینه مناسبی برای ضبط فیلم و ویدئو و تولید محتوا باشند. در شرایط و موقعیت‌های مختلف استفاده از میکروفون یقه ای امکان پذیر است.
آزادی حرکت مزیت بعدی میکروفون های یقه ای است، ضمن اینکه در مدل‌هایی که انرژی خود را از دستگاه ضبط صدا می‌گیرند، نگران تمام شدن باتری در کوتاه مدت نخواهید بود.
کیفیت صدای میکروفن های یقه ای اصل و محصولات برندهای معتبر برای کاربردهای گوناگون مناسب است. میکروفن های یقه ای سیمی معایبی نیز دارند که خوشبختانه قابل پیشگیری هستند.
هنگام استفاده از میکروفن سیمی به‌خصوص مدل‌های سیم بلند اگر تحرک زیادی روی صحنه دارید باید مراقب باشید که با سیم برخورد نکنید. در صورت عدم نصب صحیح میکروفن یقه ای، ممکن است بر اثر برخورد با لباس یا سیم، نویزهایی اضافی برداشت کند. چنانچه روی صحنه باند و بلندگو وجود داشته باشد، نزدیکی به آنها سبب ایجاد فیدبک خواهد شد. اگر بخواهید میکروفن دیده نشود، نصب آن زمان‌بر خواهد بود، به‌ویژه پنهان کردن میکروفن با حفظ کیفیت صدا دشوار است.

راهنمای خرید میکروفون یقه ای سیمی

نکته 8- مشخصات را بررسی کنید

کاربران عادی اغلب مشخصات فنی نظیر حساسیت، پاسخ فرکانسی، امپدانس و مواردی از این دست را بررسی نمی‌کنند. گرچه به‌طور معمول میکروفون های یقه ای برندهای معتبر مناسب تولید محتوا و کاربردهای عمومی ساخته می‌شوند، اما چنانچه قصد دارید در حوزه‌ای خاص صدا ضبط کنید جهت تناسب مشخصات فنی با کاربری مدنظرتان با کارشناسان متخصص مشورت نمایید.

نکته 7 – لوازم جانبی را از یاد نبرید

لوازم جانبی را از یاد نبرید. اگر میکروفن سیمی یقه ای مدنظرتان به باتری، مبدل، بادگیر و... نیاز دارد، این اقلام همراه محصول ارائه می‌شوند یا لازم است آنها را جدا تهیه کنید؟ آیا لوازم جانبی سازگار دیگری وجود دارند که تنوع کاربردهای میکروفن یقه ای شما را افزایش دهند؟

میکروفون یقه ای برای گوشی

نکته 6 – طول سیم مطلوب شما چقدر است؟

از آنجا که میکروفون های یقه ای با سیم به‌طور مستقیم به گوشی موبایل یا دوربین شما متصل می‌شوند، طول سیم آنها مهم است. در حالی که طول سیم برخی میکروفن های یقه ای تنها 2-1 متر است، میکروفن های یقه ای سیم بلند با طول سیمی در حدود 4 یا 6 متر آزادی عمل مطلوبی برای کاربران فراهم می‌کنند.

برای افرادی که حین ضبط فیلم و ویدئو در صحنه حرکت می‌کنند و از گوشی یا دوربین خود فاصله می‌گیرند، استفاده از میکروفون های سیم بلند مناسب است به‌شرط اینکه مراقب باشند با سیم برخورد پیدا نکنند.

نکته 5 – قابلیت‌هایی که انتخاب شما را متمایز می‌کنند

قابلیت‌های جانبی یکی دیگر از ویژگی‌هایی است که به شما در زمان انتخاب و خرید میکروفون یقه ای کمک می‌کند. برای مثال برخی میکروفن های یقه ای دارای دو کپسول هستند و برای ضبط صدای دو نفر کاربرد دارند. اگر قابلیت هدفون مانیتورینگ برایتان مهم است، می‌توانید مواردی را پیدا کنید که از این ویژگی پشتیبانی می‌کنند. در بعضی میکروفن های یقه ای بویا جدا کردن کابل و استفاده مستقل از آن امکان‌پذیر است. گاه با صرف هزینه‌ای کم می‌توانید میکروفنی با قابلیت‌های بیشتر در اختیار داشته باشید، بنابراین بررسی ویژگی‌ها را به دقت انجام دهید.

میکروفون یقه ای برای لپ تاپ و کامپیوتر

نکته 4 – باتری‌خور یا بدون باتری؟

منبع تغذیه روی قیمت میکروفن یقه ای اثرگذار است. انواع باتری‌خور میکروفن یقه ای قیمت ارزان تری در مقایسه با دیگر مدل‌ها دارند. اگرچه باتری آنها معمولا عمر بالایی دارد اما اگر تمایلی به استفاده از مدل‌های باتری خور ندارید، گزینه‌های دیگری هستند که برای شما کارایی دارند. اگر از تجهیزات صوتی حرفه ای استفاده می‌کنید، میکروفن های یقه ای دارای کانکتور XLR و تغذیه شده توسط فانتوم پاور را در بین گزینه‌های خود قرار دهید.

نکته 3 – تمام‌جهتی یا تک‌جهتی؟

میکروفون های یقه ای سیمی از نظر الگوی قطبی به دو دسته اصلی تقسیم می‌شوند: مدل‌های اومنی‌دایرکشنال (تمام‌جهتی) و مدل‌های کاردیوئید (تک‌جهتی). در برنامه‌های زنده ‌اگر محیط ساکت باشد، اغلب میکروفن های یقه ای عملکرد خوبی خواهند داشت. اما در مواقعی که روی صحنه بلندگو وجود دارد یا محیط پر سروصداست مانند سالن‌های کنفرانس، فضای باز و...، چنین نیست. میکروفون یقه ای رود

در این حالت به‌علت برخورداری الگوی قطبی اومنی‌دایرکشنال، میکروفن یقه ای تمام صداهای اطراف را برداشت کرده و ایجاد فیدبک نیز محتمل است. برای این حالت یا باید از میکروفن یقه ای با الگوی جهتی کاردیوئید و یا از میکروفن هدست استفاده کرد. میکروفن های دارای الگوی اومنی‌دایرکشنال برای موقعیت‌هایی مناسب هستند که ضبط همه حجم و جزئیات صدای محیط موضوعیت دارد.

نکته 2 – سازگاری مهم است

یکی از مهمترین موارد و شاید اولین موردی که هنگام خرید میکروفون یقه ای لازم است بررسی نمایید، کانکتور میکروفون و سازگاری آن با گوشی اندروید یا آیفون و یا دوربین فیلمبرداری‌تان است. اگر گوشی شما تنها از پورت تایپ‌سی یا لایتنینگ پشتیبانی می‌کند پس نمی‌توانید به‌طور مستقیم از برخی مدل‌ها استفاده کنید. یا باید کابل تبدیل تهیه کنید یا به‌سراغ مدل‌های سازگار با گوشی خود بروید. برای جک‌های 3.5 میلی متری TRS و TRRS نیز به همین صورت است و نمی‌توان آنها را جای یکدیگر به کار برد.

نکته 1 – میکروفن یقه ای را اصل بخرید

خرید از فروشگاه‌های معتبر، مهمترین نکته ای است که همواره باید مدنظر داشته باشید. هنگامی که از فروشگاه‌های رسمی و معتبر خریداری می‌کنید، می‌توانید از مشورت کارشناسان مجرب نیز بهره ببرید. این موضوع برای میکروفون های یقه ای نیز اهمیت دارد، چرا که آنها در مقایسه با سایر میکروفون‌ها پیچیدگی ساخت و قیمت کمتری دارند، در نتیجه سودجویان به‌راحتی نمونه‌های تقلبی زیادی وارد بازار می‌کنند. اگر نمی‌خواهید با دردسرهای خرید کالاهای تقلبی مواجه شوید، از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

میکروفون یقه ای با سیم بویا

طرز استفاده از میکروفون یقه ای

نحوه استفاده از میکروفون های یقه ای با سیم بسیار آسان است و افراد مختلف فارغ از سطح تجربه خود می‌توانند از آنها استفاده کنند. کافی است کانکتور آن را به دستگاه ضبط صدای خود که می‌تواند گوشی موبایل اندروید یا آیفون یا دوربین فیلمبرداری و یا رکوردر باشد، متصل نمایید. سپس از طریق گیره، میکروفون را به لباس خود وصل کنید. کار تمام است.
اگر میکروفن یقه ای دارای الگوی اومنی‌دایرکشنال است، بهتر است به فاصله 12 تا 20 سانتی‌متر زیر دهان به لباس متصل شود. این میکروفون‌ها صدای طبیعی محیط را دریافت می‌کنند و حساسیت کمتری نسبت به باد یا نویز کابل دارند. همچنین تا حدودی صدا را از حروف انفجاری مانند «ب» و «پ» محافظت می‌کنند. برای کاهش نویزهای محیطی بهتر است از فوم بادگیر بهره بگیرید.
اگر میکروفن یقه ای دارای الگوی کاردیوئید باشد، از بروز فیدبک در محیط‌هایی که بلندگو وجود دارد جلوگیری می‌کند، اما حساسیت بیشتری نسبت به حروف انفجاری، نویز باد و اثر مجاورت (Proximity effect) دارد. ایمن‌سازی درست کابل به‌وسیله لباس سخنران موجب کاهش نویز آن می‌شود.

برطرف کردن مشکلات میکروفون یقه ای سیمی

به‌طور کلی برای جلوگیری از بروز مشکلات در هنگام استفاده از میکروفون یقه ای به موارد زیر توجه داشته باشید: میکروفون‌گذاری درست اهمیت زیادی دارد. با نصب میکروفون در محل و زاویه مناسب از برخورد آن با لباس یا کابل و در نتیجه ایجاد نویزهای مربوطه پیشگیری می‌کنید. ضمن اینکه کیفیت و وضوح صدا نیز به فاصله میکروفون از دهان گوینده بستگی دارد. اگر در محل ضبط صدا بلندگو وجود دارد، از نزدیک شدن بیش از حد به آن خودداری کرده و فاصله خود را حفظ نمایید.

قیمت میکروفون یقه ای سیم دار در چه رنجی است؟

معمولا میکروفون های یقه ای سیمی قیمت ارزان تری در بازار دارند. رنج قیمت میکروفن های یقه ای از چند ده هزار تومان تا چند میلیون تومان متغیر است. طبیعتا مدل‌های چند ده هزار تومانی برای ضبط صدای حرفه ای کارایی ندارند. به‌طور معمول با صرف قیمت پایین در حد چند صد هزار تومان به‌راحتی می‌توان میکروفن های یقه ای با کیفیت صدایی قابل‌قبول برای تولید محتوا و یا ضبط صدا با گوشی موبایل یا دوربین خریداری نمود.میکروفون یقه ای با کانکتور XLR

خرید میکروفون یقه ای برای چه کاربرانی مناسب است؟

امروز طیف گسترده‌ای از کاربران برای ضبط صوت یا ویدئو از میکروفون های یقه ای استفاده می‌کنند. تفاوتی ندارد شما در چه حوزه یا زمینه‌ای فعالیت دارید، چنانچه مایل به استفاده از میکروفون یقه ای با سیم هستید، می‌توانید مدل‌هایی مناسب با قیمت مطلوبتان در بازار پیدا کنید. اگر تردید دارید که میکروفون یقه ای می‌تواند نیازهای شما را برطرف کند یا خیر، کارشناسان دیجی صدا در کنار شما هستند تا به سوالاتتان پاسخ دهند.

میکروفن یقه ای