جستجوی پیشرفته

میکروفون یقه ای بی سیم | Best of 2024

10 توصیه برای خرید میکروفون یقه ای بی سیم

چه یک سخنران حرفه ای باشید و چه یک یوتیوبر تازه کار، میکروفون یقه ای ابزاری ضروری برای بهترین میکروفون یقه ای بی سیمشماست. با خرید یک میکروفون یقه ای بی سیم خوب و باکیفیت، می توانید مطمئن شوید که صدایتان همیشه در بهترین حالت خود شنیده می شود.
امروز میکروفون های یقه ای بی سیم به گزینه‌ محبوب افرادی تبدیل شده‌اند که به دنبال آزادی حرکت و ویدئوهایی بی‌تکلف و خلوت اما با زیبایی بصری بیشتر هستند. هنگام استفاده از میکروفون های یقه ای بی سیم نویزهای ناشی از کابل و هندلینگ وجود ندارد و لازم نیست خود را درگیر تکنیک‌های میکروفون‌گذاری کنید.

تنوع بسیار بالای میکروفون های یقه ای ممکن است فرایند انتخاب را برای برخی کاربران پیچیده و چالش برانگیز کند. اما از گم شدن در میان انبوهی از گزینه ها نگران نباشید! اگر قصد دارید جهت خرید میکروفن بی سیم یقه ای خوب برای تولید محتوا با گوشی و دوربین اقدام کنید دیجی صدا در کنار شماست. این راهنمای خرید به شما کمک می‌کند با رعایت نکات مختلف گزینه‌های بهتری را در لیست انتخاب خود قرار دهید.

آیکون بلوتوث

اشتباه نخرید! میکروفون بلوتوثی یقه ای هم‌سطح بی سیم 2.4 گیگاهرتزی نیست!

حتما شما هم کاربرانی را دیده‌اید که به دلیل قیمت پایین‌تر سراغ خرید میکروفون یقه ای بلوتوثی می‌روند. دسته ای از این کاربران به اشتباه تصور می‌کنند میکروفون یقه ای بلوتوثی کیفیت مطلوبی داشته و برای تولید محتوای حرفه ای قابل اعتماد است. اما بهتر است بدانید میکروفون های بی سیم متداولی که برای ضبط صدای با کیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرند مجهز به فناوری انتقال بیسیم 2.4 گیگاهرتزی هستند. انتقال بیسیم 2.4 گیگاهرتزی با حذف نویزها و رمزگذاری سیگنال، در کنار فناوری‌هایی مانند پرش فرکانس تطبیقی (AFH) ثبات، پایداری و امنیت سیگنال‌ها را ولو در محیط‌های دارای امواج رادیویی، Wifi و... تا حدود زیادی تضمین می‌کند.

میکروفون بلوتوثی بی سیم یقه ای

میکروفون های بلوتوثی یقه ای در مقایسه با میکروفون های متداول محدودیت‌هایی از جمله کیفیت صدای پایین‌تر، تأخیر بین صدا و تصویر، طول عمر کمتر باتری و برد عملیاتی کوتاه‌تر دارند که ممکن است برای همه کاربران یا شرایط گوناگون مناسب نباشد. مانند میکروفون های بلوتوثی دستی که بیشتر مناسب کارائوکه، دابسمش، هم‌خوانی یا آوازخوانی در مهمانی و دورهمی بوده و برای ضبط صدای حرفه ای مناسب نیستند، اغلب میکروفون های بلوتوثی بی سیم نیز برای کاربردهای حرفه ای طراحی نشد‌ه‌اند. این بدان معنا نیست که نمی‌توان از میکروفون های یقه ای بلوتوثی برای تولید محتوا، جلسات مجازی و مواردی مشابه استفاده کرد. از این نوع میکروفون ها برای تولید محتوا می‌توان بهره گرفت به شرط اینکه انتظار کیفیت صدای بسیار بالا نداشته و محدودیت‌های آنها را بپذیریم. 

میکروفن بلوتوثی بی سیم یقه ای

به‌طور معمول هنگام کار با میکروفون های بلوتوثی بی سیم که اغلب ارزان قیمت هستند امکان تنظیم پارامترها یا فعالسازی قابلیت‌های مختلف مانند مدل‌های حرفه‌ای وجود ندارد. کاربران تازه‌کار یا افرادی که برای استفاده‌های شخصی مانند گفتگوهای تلفنی یا ضبط صدای مهمانی به‌دنبال یک میکروفون ارزان قیمت هستند، می‌توانند از میکروفون های بلوتوثی یقه ای استفاده کنند. اما کسانی که برای جلسات کاری و حرفه ای حساس یا تولید محتوا برای مخاطبان زیادی در جستجوی میکروفون هستند، بهتر است سراغ مدل‌های یقه ای بیسیم 2.4 گیگاهرتزی بروند.

در این راهنمای خرید منظور از میکروفون بی سیم یقه ای سیستم‌هایی است که از فناوری انتقال بی سیم 2.4 گیگاهرتزی بهره می‌برند.

میکروفن یقه ای بیسیم رود وایرلس گو2

راهنمای خرید میکروفن یقه ای بی سیم در 10 گام

میکروفن های بیسیم یقه ای شامل دو دسته می‌شوند. دسته اول میکروفن هایی که از فرستنده کمری (bodypack) بهره می‌برند و یک میکروفن یقه ای سیمی به فرستنده وصل می‌شود. دسته دوم مدل‌هایی که در آنها فرستنده فرم فاکتور یقه ای داشته و به‌طور مستقیم به یقه لباس قابل اتصال است. برای آشنایی بیشتر با انواع میکروفن بی سیم توصیه می‌کنیم راهنمای خرید میکروفن بی سیم دیجی صدا را مطالعه نمایید. در ادامه به نکاتی می‌پردازیم که برای انتخاب یک میکروفن یقه ای بی سیم خوب و مناسب به شما کمک می‌کند.

1. نیازهای خود را بشناسید

در مورد کاربرد مدنظر خود تحقیق کنید. قصد دارید برای یک صفحه مجازی مصاحبه‌ ضبط کنید، می‌خواهید یک سخنرانی یا تدریس آنلاین داشته باشید، یا شاید از یک عروسی یا مراسم فیلمبرداری می‌کنید که میکروفون باید در آن پنهان بماند؟ سناریوهای ضبط مختلف به میکروفون هایی با ویژگی‌های متفاوت نیاز دارند. بنابراین بهتر است با الزاماتی که باید هنگام انتخاب میکروفون مناسب برای هر موقعیت یا شرایط بررسی نمایید آشنا باشید.

میکروفون بی سیم یقه ای بویالینک

2. اول سازگاری را بررسی کنید

پیش از هر چیز بهتر است هم‌خوانی و سازگاری کانکتور میکروفون ها را با دستگاه‌های ضبط خود بررسی نمایید. میکروفون یقه ای بی سیم را فقط برای ضبط فیلم و ویدئو با گوشی موبایل می‌خواهید یا قصد دارید آن را به کامپیوتر، دوربین DSLR، رکوردر صدا، کم‌کوردر یا دیگر دستگاه‌ها نیز متصل نمایید؟ تنوع میکروفون های یقه ای بی سیم به شما امکان می‌دهد به‌راحتی بتوانید برای تجهیزات خود مدل سازگاری بیابید. اگر به‌طور معمول برای ضبط صدا از دستگاه‌های مختلف استفاده می‌کنید بهتر است مدل‌هایی را خریداری نمایید که از چند کانکتور پشتیبانی می‌کنند.
به یاد داشته باشید که اگر گوشی شما تنها از پورت تایپ‌سی یا لایتنینگ پشتیبانی می‌کند حتی با مبدل نیز نمی توانید از برخی مدل‌ها استفاده نمایید. این مورد را با کارشناسان دیجی صدا در میان بگذارید تا به شما مدل‌هایی را معرفی کنند که بتوانید آنها را همراه با مبدل به گوشی خود وصل نمایید. برای جک‌های 3.5 میلی متری TRS و TRRS نیز به همین صورت است، نمی‌توان آنها را جای یکدیگر به کار برد و برای استفاده همراه با مبدل نیز لازم است از مشورت کارشناسان بهره بگیرید.

میکروفون یقه ای بی سیم Dji

3. تک کانال یا دو کانال؟

میکروفون های بیسیم تک کانال برای کاربردهای انفرادی و شخصی و میکروفون های بی سیم دو کانال برای ضبط‌های دو نفره مانند مصاحبه، گفتگو و... طراحی می‌شوند. معمولا در میکروفون های بیسیم دو کانال امکان ضبط مونو و استریو در نظر گرفته می‌شود تا دست کاربر برای انتخاب از بین آنها باز باشد.
بهتر است دوراندیشی داشته باشید. اگر قصد دارید در آینده فعالیت خود را توسعه دهید یا در برنامه‌های خود مهمان داشته باشید، بهتر است پیش از خرید سیستم بی سیم در این باره تصمیم بگیرید. برای اجراها و برنامه‌های گروهی چند نفره نیز می‌توان از میکروفون های یقه ای بی سیم 4 نفره (4 کانال) یا 8 نفره (8 کانال) استفاده کرد.

میکروفن یقه ای بیسیم هالی لند

4. انتخاب الگوی برداشت

اگرچه بیشتر میکروفون های یقه ای بی سیم دارای الگوی قطبی اومنی دایرکشنال (همه‌جهته) هستند اما این الگوی برداشت برای تمام موقعیت‌ها مناسب نیست. میکروفون های همه‌جهته صدا را از تمام جهات دریافت می‌کنند، بنابراین جایابی و نصب آنها روی لباس با دردسر کمتری انجام می‌گیرد. به عبارت دیگر نیاز نیست درباره زاویه، محل یا فاصله میکروفون از دهان نگرانی داشته باشید. اما اگر در موقعیتی صدا ضبط می‌کنید که نمی خواهید صداهای پس زمینه یا نویزهای محیطی ثبت شوند لازم است از میکروفون های یقه ای کاردیوید استفاده کنید. الگوی برداشت کاردیوید روی صدایی که از جلوی کپسول میکروفون می‌آید تمرکز می‌کند و صداهای ناخواسته طرفین و پشت کپسول را کاهش می‌دهد.

5. قابلیت‌ها و امکانات جانبی را بسنجید

به دنبال مدلی باشید که سرعت و کارایی فرایند ضبط را افزایش دهد. پیش از نهایی کردن انتخاب خود فهرستی از امکانات مورد نیازتان تهیه نمایید تا بر اساس آن به ارزیابی مدل‌های مختلف بپردازید. در ادامه به برخی از قابلیت‌های مفیدی که در میکروفون های یقه ای بدون سیم به کار گرفته می‌شود، اشاره می‌کنیم.

* نمایشگر خوانا برای نمایش اطلاعات
* فیلتر های‌پس (high-pass) برای حذف نویزهای فرکانس پایین مانند سیستم تهویه، فن‌های بزرگ و...
* نویز کنسلینگ برای حذف و کاهش نویزهای محیطی
* تنظیم خودکار سطح صدای موبایل یا دوربین
* کیس شارژ برای شارژ و محافظت از سیستم
* فناوری‌های پرش فرکانس یا اجتناب از موانع برای افزایش ثبات سیگنال

* دکمه کنترل gain برای تنظیم سطح صدای ورودی میکروفون جهت ضبط بهینه
* عملکرد پایدار در محیط‌های با امواج رادیویی متراکم
* حافظه و امکان ضبط داخلی
* سازگاری بالا با دستگاه‌های ضبط صدا
* برد عملیاتی بالا
* طراحی متفاوت، ظاهر جمع‌وجور یا رنگ خاص
* تعداد کانال بیشتر یا به کارگیری هم‌زمان چند سیستم در یک مکان

میکروفون یقه ای بی سیم هالی لند

6. عمر باتری بالا چقدر مهم است؟

عمر باتری برای افرادی که ضبط‌های طولانی دارند یا در فضای باز و طبیعت فیلمبرداری می‌کنند اهمیت زیادی دارد. برای جلسات طولانی یا ضبط‌های متوالی مدل‌هایی را انتخاب کنید که عمر باتری بالایی داشته یا امکان شارژ آنها از طریق کیس شارژ یا رابط USB وجود داشته باشد. در این صورت در لحظات مهم نگران اتمام شارژ باتری میکروفون نخواهید شد. البته اگر مراقب میزان شارژ فرستنده و گیرنده یا کیس شارژ خود نباشید، یا باتری‌های کمکی برای فرستنده کمری در نظر نگیرید، بعید نیست دیر یا زود با دردسرهای اتمام شارژ مواجه شوید.
در برخی مدل های جدید میکروفون یقه ای بیسیم امکان شارژ گوشی یا تبلت هنگام اتصال گیرنده سیستم فراهم شده است. به این ترتیب نه تنها نیاز به نگرانی بابت شارژ گیرنده نیست، بلکه در زمان برداشت ویدئو می‌توان گوشی موبایل را نیز شارژ کرد.

7. برد عملیاتی، واقعیت یا افسانه؟

برد عملیاتی نشان دهنده حداکثر فاصله‌ای است که می‌تواند بین فرستنده و گیرنده وجود داشته باشد. فاصله‌ای که در مشخصات میکروفون های بیسیم به عنوان محدوده عملیاتی درج می‌شود معمولا برای شرایط ایده‌آل و آزمایشگاهی است و در واقعیت، عوامل خارجی باعث کاهش آن می‌شوند. برای مثال ممکن است میکروفونی که شرکت سازنده برد عملیاتی آن را 100 متر اعلام کرده، در عمل تنها تا 50 متر را پوشش دهد. امواج رادیویی، موانع فیزیکی حتی انسان می‌توانند موجب کاهش برد عملیاتی میکروفون های یقه ای بی سیم در شرایط واقعی شوند.

میکروفن یقه ای بیسیم رود وایرلس گو2

8. اعتبار برند کیفیت صدا را تضمین می‌کند

اگر به دنبال میکروفون یقه ای بی سیم ارزان قیمت هستید نیاز نیست سراغ برندهای نامعتبر و ناشناخته یا میکروفون های یقه ای بلوتوثی بروید. بین محصولات اغلب برندهای معتبر مدل‌هایی ارزان قیمت با کارایی و کیفیت قابل قبول وجود دارد. با خرید از برندهای معتبر روی کیفیت و آرامش سرمایه گذاری می‌کنید و از دردسرهای خرید مدل‌های نامرغوب و بی کیفیت راحت می‌شوید.

9. وقت بررسی و مقایسه است

پس از بررسی موارد فوق فهرستی از مدل‌های یقه ای بی سیم متناسب با نیاز و بودجه خود تهیه نمایید. در این مرحله به مقایسه میکروفون های انتخاب شده و ارزیابی قابلیت‌ها و امکانات آنها بپردازید. مطالعه بررسی‌های انجام شده در اینترنت به شما کمک می‌کند تصویر واضح تری از نقاط قوت، ضعف و عملکرد واقعی میکروفون ها در سناریوهای مختلف داشته باشید.

10. قیمت یا ارزش خرید؟

تعادلی بین قیمت و ارزش خرید میکروفون های یقه ای بی سیم منتخب خود پیدا کنید. در حالی که مقرون به صرفه بودن مهم است اما به سادگی به دنبال ارزان ترین گزینه نباشید. ارزش خرید هر میکروفون را نیز در نظر بگیرید. یک میکروفون کمی گران‌تر ممکن است کیفیت صدای بالاتر، ویژگی‌های پیشرفته‌تر یا ساختار بادوام‌تری ارائه دهد که در درازمدت منافع بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.


توصیه‌های پایانی

با انتخاب میکروفون یقه ای مناسب و استفاده درست از تکنیک‌های ضبط، می‌توانید محتوایی با صدای عالی تولید کنید که مخاطبان شما را جذب کند. بنابراین برای انتخاب بهترین میکروفون که مناسب هدف و نیاز شما باشد زمان کافی اختصاص دهید. ویژگی‌ها و قابلیت‌های مدل‌های مختلف میکروفون یقه ای بی سیم را به دقت بررسی نمایید. خرید از محصولات برندهای معتبر تا حدود زیادی خیال شما را راحت می‌کند. حتما پیش از نهایی کردن خرید خود، میکروفون را در شرایط واقعی و با صدای خودتان آزمایش کنید تا از کیفیت و سازگاری آن با صدای خودتان مطمئن شوید. اگر می‌خواهید میکروفون شما دوام بالایی داشته باشد نکات مربوط به مراقبت و نگهداری از میکروفون های یقه ای بی سیم را رعایت نمایید. همان‌طور که پیشتر اشاره کردیم اگر قصد دارید به طور حرفه ای تولید محتوا کنید بهتر است سیستم‌های بیسیم 2.4 گیگاهرتزی را انتخاب کنید.


اما چرا نباید میکروفون یقه ای بلوتوثی بخریم؟

اگرچه استفاده از میکروفون های بلوتوثی راحت است و قیمت بسیار ارزان و مناسبی دارند اما برای موقعیت‌هایی که نیاز به عملکرد صوتی حرفه ای یا انعطاف‌پذیری وجود دارد، با محدودیت‌های متعددی مواجه‌اند. لازم است هنگام خرید میکروفون بلوتوثی یقه ای محدودیت‌هایی مانند تأخیر را در نظر بگیرید. اگر شما پخش زنده‌های حساس دارید، شاید میکروفون بلوتوثی گزینه مناسبی برایتان نباشد. اگر بهم ریختگی صدا و تصویر در برنامه‌هایی مانند کنفرانس‌های ویدئویی، بازی، استریم و... خط قرمز شماست، بهتر است میکروفون های بلوتوثی بی سیم را از بین گزینه‌های خود خط بزنید. همچنین اگر تمایل دارید تولیدات خود را با بالاترین کیفیت در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید یا اینکه حفظ تمام جزئیات صدای ضبط شده برایتان اهمیت دارد، میکروفون بلوتوثی برای شما مناسب نیست.

میکروفن یقه ای بی سیم