جستجوی پیشرفته

ساز دهنی و هارمونیکا | بهترین قیمت

آشنایی با ساز دهنی و انواع آن

ساز دهنی از جمله سازهای بادی زبانه آزاد (Free Reed) است که هارمونیکا (Harmonica) نیز نامیده می شود. در سازهای زبانه دار، ارتعاش زبانه ای فلزی که یک سر آن به بدنه متصل بوده و سر دیگرش آزادانه تکان می خورد، مهمترین عامل تولید صداست. حرکت زبانه بر اثر دمیدن یا مکشی که نوازنده انجام می کند، صورت می گیرد. از این حیث نحوه کار ساز دهنی شبیه سازهای زبانه آزاد دیگری چون ملودیکا و آکاردئون است. دیجی صدا پیشتر درباره ملودیکا مقالات و مطالب متنوع و سودمندی را منتشر کرده است که برای آشنایی با این ساز می توانید به مطالعه آنها بپردازید.  

درباره تاریخچه سازدهنی اختلاف نظر وجود دارد. چینی ها بیش از 5000 سال است که از سازی زبانه آزاد به نام «شنگ» استفاده می کنند اما تا اوایل قرن نوزدهم سازی که مبتنی بر اصول و سازوکارهای سازهای زبانه آزاد باشد، در اروپا و امریکا ابداع نشده بود. اختراع ساز دهنی به افراد مختلفی نسبت داده می شود که تعداد آنها تا 9 نفر نیز ذکر شده است.

با وجود اینکه پیرامون مبدع سازدهنی به قطعیت نمی توان سخن گفت اما طبق شواهدی که وجود دارد این ساز در کمتر از نیم قرن به سراسر جهان رسید و خرید ساز دهنی به عنوان یک ساز جدید موضوعیت پیدا کرد. تا میانه قرن نوزدهم چهار مدل سازدهنی ایجاد شده بود و مورد استفاده قرار می گرفت:

 • ساز دهنی اکتاو وینی
 • ساز دهنی ترمولو
 • ساز دهنی Knittlinger
 • ساز دهنی ریشتر

سال 1896 نقطه عطفی در مسیر محبوبیت سازدهنی به شمار می رود که باعث شد خرید ساز دهنی افزایش قابل ملاحظه ای پیدا کند. در این سال شرکت تولید آلات موسیقی هوهنر یک ساز دهنی دیاتونیک از نوع ریشتر تحت عنوان هوهنر مارین بند ساخت که خیلی زود به یکی از سازهای مهم موسیقی عامه پسند به خصوص در جنوب کشور آمریکا تبدیل شد. در واقع پایین بودن قیمت ساز دهنی موجب شد تا خرید سازدهنی در بین کارگران آفریقایی تبار افزایش پیدا کند و آنها خیلی زود بتوانند برای نواختن صداهای غم انگیز و سوزناک از این ساز بهره ببرند.

در قرن بیستم و با ایجاد ساز دهنی کروماتیک دامنه استفاده از این ساز افزایش پیدا کرد، به این ترتیب نه تنها سازدهنی در سبک جاز قابل استفاده شده بود، بلکه مدل هایی از آن در سالن های کنسرت ارکسترال استفاده می شد. سانی بوی ویلیامسون، جان لنون و باب دیلن از جمله کسانی هستند که در 200 سال گذشته از صدای ساز دهنی در قطعات مشهوری استفاده کرده اند.

سازدهنی در سبک های متنوع قابل استفاده است. در واقع کم وزن و قابل حمل بودن، سهولت در نوازندگی در کنار مقرون به صرفه بودن قیمت سازدهنی موجب شد تا این ساز به یک ساز پرطرفدار و محبوب در دنیای موسیقی تبدیل شود. از همین روست که خرید سازدهنی در بازار ایران نیز افزایش پیدا کرده است. در این بین دیجی صدا مفتخر است که انواع ساز دهنی را برای مخاطبان خود تدارک دیده است.

انواع ساز دهنی

انواع سازدهنی را به روش های مختلفی دسته بندی می کنند:

در یک روش می توان آنها را به دسته های بیس (Bass)، کورد (Chord) و سولو (Solo) تقسیم کرد که سازدهنی های سولو خود به دو گروه تک زبانه و دوزبانه قابل تقسیم هستند.

در روش دیگر انواع ساز دهنی را برحسب استفاده و کاربردی که در سبک های موسیقی دارند، تفکیک و تقسیم می کنند. در واقع در این تقسیم بندی جنس صدای تولید شده توسط ساز است که اهمیت دارد و عبارت است از:

 • سازدهنی های ترمولو و اکتاو که برای نواختن در سبک های فولک/محلی و پاپ مناسب اند.
 • سازدهنی های دیاتونیک که جهت نواختن در سبک های بلوز، فولک/محلی، ایرلندی، اسکاتلندی، کانتری، راک، وسترن و پاپ مورد استفاده قرار می گیرند.
 • سازدهنی های کروماتیک که مناسب استفاده در سبک های جاز، کلاسیک، پاپ و ایرلندی هستند.

همچنین می توان ساز دهنی ها را برحسب ساختار آنها گروه بندی کرد:

 • ساز دهنی کروماتیک
 • ساز دهنی دیاتونیک
 • ساز دهنی ترمولو
 • ساز دهنی اکتاو
 • ساز دهنی اکسترا

البته مدل های دیگری از ساز دهنی مانند ساز دهنی‌های Knittlinger، وندر و کروز وندر، وینی، ریشتر، بلوز هارپ و ... نیز وجود دارد که فعلا از آنها صرف نظر می کنیم.

بهترین ساز دهنی برای یادگیری

برخی افراد هنگام یادگیری ساز دهنی به دنبال ساده ترین نوع آن هستند تا فرایند آموزش سازدهنی آسان و ساده باشد، اما این کار درست نیست. بهتر است شما یک ساز دهنی را انتخاب کنید و تمرکز خود را روی یادگیری درست و دقیق آن بگذارید، چرا که خرید ساز دهنی به صرف ساده تر بودن آموزش آن هزینه و زمان شما را هدر می دهد و در نهایت نیز مهارت قابل قبولی به دست نخواهید آورد.

نکته دیگر آنکه بهترین ساز دهنی برای یادگیری ارتباط تنگاتنگی با هدف شما و سبک مورد علاقه تان دارد. همان طور که در بالا اشاره شد، هر نوع از ساز دهنی برای نواختن سبک یا سبک های مشخصی مناسب تر است. بنابراین پیش از خرید سازدهنی ابتدا باید مشخص کنید به چه سبکی علاقمند هستید. برای این کار می توانید به آهنگ ها یا سبک های مختلف گوش دهید و اگر به سبک خاصی علاقمند شدید، اقدام به خرید سازدهنی متناسب با آن سبک نمایید. اگر همچنان مردد بودید می توانید خرید ساز دهنی کروماتیک را انتخاب کنید. این ساز دهنی برای نواختن در سبک پاپ مناسب است و در ایران نیز اغلب نوازندگان مبتدی تمایل به استفاده از آن را دارند. البته اگر به دنبال آموختن مبانی نظری موسیقی هستید نیز بهتر است خرید ساز دهنی کروماتیک را جزء برنامه های خود قرار دهید، زیرا این مدل امکان نواختن تمام فواصل نیم پرده را در اختیار شما قرار می دهد.

چنانچه قصد ندارید ساز دهنی را به طور جدی بیاموزید و به آن به چشم یک سرگرمی یا تفریح موقتی می نگرید یا اینکه قیمت سازدهنی برایتان اهمیت دارد، می توانید به سراغ خرید سازدهنی ترمولو بروید. البته فراموش نکنید که مدل های پایین ترمولو ممکن است کیفیت صوتی مدنظرتان را تامین نکنند.

نکته دیگری که باید به آن توجه کنید این است که برای پیدا کردن بهترین سازدهنی برای یادگیری لزوما نباید در بین مدل های گران قیمت به جستجو بپردازید، بلکه بالعکس باید به سراغ مدل های معمولی بروید. زیرا ساز دهنی بسیار ظریف و حساس است و اغلب نوازندگان مبتدی در استفاده از این ساز ظرافت لازم را به کار نمی برند، در نتیجه خیلی زود سازشان را خراب می کنند. پس بهتر است حتی اگر قصد دارید ساز دهنی را به طور حرفه ای دنبال کنید، ابتدا به سراغ سازهای گران تر نروید، به هر حال تا زمانی که تبحر و مهارت کافی را پیدا کنید، حداقل یک ساز را خراب خواهید کرد.

اگر هنوز ساز دهنی مناسب خود را پیدا نکرده اید، توصیه می کنیم ابتدا راهنمای خرید جامع سازدهنی را مطالعه کرده و سپس از بخش ساز دهنی فروشگاه دیجی صدا بازدید نمایید.

قیمت ساز دهنی

با وجود اینکه مدل های گران قیمتی از سازدهنی وجود دارند اما در کل این ساز، جزء سازهای کم جا، ارزان و قابل حمل قرار می گیرد. در واقع قیمت ساز دهنی یکی از علل مهم فراگیرشدن و محبوبیت آن در قرن گذشته بوده است. امروزه در بازار ایران نیز انواع ساز دهنی با قیمت های گوناگون وجود داشته و می توان گفت قیمت سازدهنی دامنه بزرگ و متنوعی دارد. برای مشاهده مشخصات و قیمت و مدل های گوناگون سازدهنی از برندهای معتبر می توانید به بخش مربوطه در فروشگاه اینترنتی دیجی صدا مراجعه کنید.

سازدهنی