جستجوی پیشرفته

سازدهنی ترومولو - قیمت خرید، مشخصات فنی هوهنر و سوزوکی

سازدهنی ترمولو

سازدهنی ترمولو (Tremolo harmonica) در کنار سازدهنی دیاتونیک و سازدهنی کروماتیک انواع اصلی سازدهنی را تشکیل می دهند. سازدهنی ترمولو ساده ترین نوع هارمونیکاست که بعضا حتی در اسباب بازی فروشی ها نیز فروخته می شود. ترمولو اندازه ها و مدل های مختلفی دارد که رایج ترین آنها دارای 24 سوراخ است، به این صورت که 24 سوراخ یا بخش عمودی به وسیله یک تیغه افقی به کانال های بالا و پایینی یا سوراخ های کوچکتر تفکیک می شوند که در کنار هم یک نت را می نوازند، از همین رو به آن دو زبانه Double Reed می گویند. فرکانسی که سوراخ های ردیف بالا تولید می کنند، از زبانه های پایین قدری بالاتر بوده و به اصطلاح صدای زیرتری به وجود می آورند. یک سازدهنی ترمولو که 24 سوراخ داشته باشد، محدوده 3 اکتاوی را در اختیار نوازنده خود قرار می دهد.

کوک ترمولو مبتنی بر گام دیاتونیک صورت گرفته و تنها نت های این گام در آن وجود دارد، البته این نباید باعث شود سازدهنی ترمولو را با سازدهنی دیاتوینک اشتباه بگیریم. ایجاد صدا در ترمولو از طریق دمیدن یا مکش هوا در سوراخ ها انجام می گیرد. زمانی که نوازنده همزمان در دو سوراخ کانال بالا و پایین یک نت بدمد، تیغه های سوراخ ها یا همان زبانه ها هم زمان به ارتعاش درآمده و صدایی دوگانه تولید می کند. به این صدای لرزان دوگانه اثر ترمولو (Tremolo Effect) می گویند و نام این ساز نیز از همین جا گرفته شده است. اگر زبانه های بالا و پایین به گونه ای کوک شوند که اختلاف ارتعاش بیشتری داشته باشند، دوگانگی صدا بیشتر شده و در نتیجه اثر ترمولو نیز افزایش خواهد یافت.

سازدهنی ترمولو اغلب در شرق آسیا و کشورهای شبه جزیره انگلستان مانند ایرلند و اسکاتلند رواج دارد. ترمولو در بازار ایران نیز به فروش می رسد اما لازم است بدانید مدل هایی که در ایران یافت می شوند، در گام دو ماژور هستند به این معنا که با استفاده از آنها امکان نواختن گام دو ماژور یا گام لا مینور را خواهید داشت و برای نواختن گام های دیگر، باید گام ساز را تغییر داده یا به اصطلاح انتقال دهید. گرچه سازدهنی ترمولو بیشتر برای تکنوازی به کار می رود اما مدل هایی از آن برای استفاده در اجراهای گروهی و همنوازی ساخته شده است، به طوری که هر یک نت مخصوصی را به صدا در می آورند.

از آنجایی که دیجی صدا به نیاز و سلایق مخاطبان گوناگون خود توجه می کند، سازدهنی ترمولو نیز در میان محصولات عرضه شده در این فروشگاه وجود دارد. چنانچه سوالاتی پیرامون خرید این ساز دارید می توانید آنها را با ما در میان بگذارید.

سازدهنی ترمولو