جستجوی پیشرفته

سازدهنی کروماتیک - قیمت خرید هوهنر سوزوکی سوان ایستاپ | فروش اقساط

سازدهنی کروماتیک

سازدهنی کروماتیک در اوایل قرن بیستم میلادی ابداع شد و با اختراع آن صدای هارمونیکا وارد اجراهای ارکسترال گردید، همچنین نوازندگان سبک جاز نیز شروع به استفاده از این ساز کردند. با استفاده از سازدهنی کروماتیک امکان نواختن تمام نت های گام کروماتیک فراهم شد. گام کروماتیک شامل 12 نت است که با فاصله ای به اندازه نیم پرده از هم جدا می شوند.

سازدهنی کروماتیک در واقع از دو عدد سازدهنی دیاتونیک سبک ملودی که بر روی هم قرار گرفته اند، تشکیل شده است. در سازدهنی کروماتیک یک ردیف سوراخ وجود دارد که با دمیدن یا مکش تولید صدا می کنند. اما وجه تمایز این نوع هارمونیکا، وجود تیغه ای فلزی داخل آن با نام "اسلاید" است. طول اسلاید تقریبا به اندازه طول سازدهنی بوده و با استفاده از یک شستی می توان وضعیت آن را تغییر داد. سازدهنی پایینی نیم پرده بالاتر کوک می شود و به این ترتیب، با استفاده از اسلاید، نوازنده بدون نیاز به بندینگ، تمام نت ها در اختیار خواهد داشت. سازدهنی کروماتیک صدا و تاثیری قوی ایجاد می کند و می توان از آن در سبک های پاپ، کلاسیک، ایرلندی و جاز بهره برد. برای آشنایی بیشتر با طرز کار انواع هارمونیکا و نواختن آن می توانید به مقالات مندرج در وبلاگ دیجی صدا مراجعه نمایید.

 

تفاوت سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک

ممکن است تفاوت سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک برای شما نیز سوال برانگیز باشد.اولین تفاوت در ساختار آنهاست که باعث می شود جنس صدای خروجی نیز یکسان نباشد و بنابراین هر یک در سبک یا سبک هایی خاص مورد استفاده قرار بگیرند. اما اصلی ترین تفاوت سازدهنی کروماتیک و دیاتونیک در تعداد نت هایی است که در اختیار نوازنده قرار می دهند. با استفاده از سازدهنی کروماتیک امکان نواختن تعداد نت بیشتر در گام های مختلف وجود دارد.

 

بهترین سازدهنی برای یادگیری

اگر در دنیای سازدهنی ها تازه وارد هستید، احتمالا برای انتخاب بهترین سازدهنی برای یادگیری سوالات و ابهامات فراوانی دارید. شاید به شما توصیه کرده باشند که چون نوازندگی سازدهنی کروماتیک از دیاتونیک کمی دشوارتر است، به سراغ سازدهنی دیاتونیک بروید و کار خود را با آن آغاز کنید. توجه داشته باشید که این روش درستی نیست. اگرچه شیوه نواختن این دو نوع هارمونیکا شباهت زیادی به یکدیگر دارد و البته نواختن دیاتونیک تا حدودی ساده تر از کروماتیک است، اما مهمترین نکته ای که در هنگام خرید سازدهنی باید در نظر بگیرید، هدف و سبکی است که به آن علاقه مند هستید. به عبارت دیگر بهترین سازدهنی برای یادگیری از فردی به فردی دیگر متفاوت است. گزینه مورد انتخاب کسی که به دنبال یادگیری حرفه ای سازدهنی است با فردی که تنها به دنبال سرگرمی است، تفاوت دارد؛ همان طور که سازدهنی مناسب سبک جاز متفاوت از مدل های قابل استفاده در سبک های راک و بلوز است. برای بر طرف کردن ابهامات خود در این زمینه می توانید با کارشناسان دیجی صدا مشورت کنید.
 

خرید سازدهنی کروماتیک

وزن کم، قابل حمل بودن و قابلیت استفاده در سبک های مختلف باعث محبوبیت سازدهنی در دنیای موسیقی شده است. در ایران نیز خرید سازدهنی کروماتیک نسبت به گذشته افزایش یافته است. همان طور که گفتیم پیش از خرید سازدهنی کروماتیک ابتدا باید هدف و سبک مورد علاقه خود را مشخص کنید. به قطعات نواخته شده در سبک های مختلف گوش دهید تا سبک مدنظرتان را بیابید. اگر در یادگیری هارمونیکا جدی هستید، پس به سراغ خرید سازدهنی کروماتیک بروید، چرا که مناسب سبک پاپ می باشد و در ایران نیز مورد توجه نوازندگان مبتدی است. همچنین نواختن آن در فهم بهتر مبانی موسیقی به شما کمک می کند. اما اگر هدف خاصی از یادگیری هارمونیکا ندارید و برایتان یک سرگرمی موقتی است، می توانید به سراغ سازدهنی ترمولو یا انواع سازدهنی ارزان قیمت بروید. به طوری کلی قیمت سازدهنی کروماتیک به دلیل قابلیت های بیشتری که در اختیار نوازنده قرار می دهد، از دیاتونیک و ترمولو بالاتر است.

تنوع مدل های سازدهنی ارائه شده در دیجی صدا بالاست و شما با بازدید از بخش سازدهنی این فروشگاه، هم به انواع مدل های با کیفیت و قدرتمند سازدهنی دسترسی خواهید داشت و هم قادر به مشاهده انواع سازدهنی ارزان قیمت خواهید بود. نه تنها برای خرید سازدهنی کروماتیک بلکه برای خرید انواع دیگر سازدهنی مانند دیاتونیک و ترمولو نیز می توانید مشخصات مدل های متنوع را بررسی و ارزیابی نمایید.

 نکته دیگر اینکه برای خرید سازدهنی کروماتیک شما باید از بین مدل های 16 سوراخ، 14 سوراخ، 12 سوراخ و 10 سوراخ گزینه مورد نظرتان را انتخاب کنید. بهتر است حداقل مدل 12 سوراخ را انتخاب کنید که محدوده 3 اکتاو را در اختیار شما قرار می دهد. مدل 16 سوراخ اندازه بزرگتری دارد و ممکن است کامل در دستتان جا نشود.

مدل های پیشنهادی برای خرید سازدهنی کروماتیک

دیجی صدا انواع مدل های سازدهنی کروماتیک از برندهای معتبر هوهنر، سوزوکی و سوان را برای شما تدارک دیده است. در اینجا به معرفی چند مورد از آنها می پردازیم.

سازدهنی کروماتیک هوهنر Hohner CX-12 Jazz

هارمونیکا کروماتیک Hohner CX-12 با ظاهر زیبایی که دارد، جزء مدل های محبوب برند معتبر هوهنر است. جنس بدنه این مدل از پلاستیک مقاوم ABS است که باعث می شود ساز صدای نرم تری ایجاد کند. صدای مدلCX-12 درنسبت با سایر مدل های سازدهنی کروماتیک درخشان و بلند است و طنین خوبی برای سبک های راک، آر اند بی و جاز دارد. باز کردن Hohner CX-12 ساده بوده و جدا کردن اسلاید، قطعه دهانی، بدنه، زبانه ها و ... بدون پیچ گوشتی انجام می شود، بنابراین تمیزکاری آن راحت تر صورت می گیرد. هارمونیکا کروماتیک Hohner CX-12 یک ساز 12 سوراخه با 168 میلی متر طول و 48 قمیش برنجی است. این ساز در گام دو کوک شده و جنس بدنه و شانه آن از پلاستیک ABS مقاوم می باشد. قیمت سازدهنی کروماتیک هوهنر Hohner CX-12 Jazz آن را جزء مدل های گران قیمت برای مبتدیان قرار می دهد، در حالی که برای نوازنده های حرفه ای قیمت مناسبی است.

سازدهنی کروماتیک هوهنر Hohner Larry Adler 12

لری آدلر اولین نوازنده حرفه ای و مطرح سازدهنی در قرن بیستم بود و کمپانی هوهنر این مدل هارمونیکای خود را به نام این نوازنده نامگذاری کرده است. آدلر از هارمونیکا کروماتیک هوهنر در سبک های گوناگون از کلاسیک گرفته تا جاز و بلوز استفاده کرده است. سازدهنی کروماتیک هوهنر Larry Adler 12 یک هارمونیکای 12 سوراخه، با 153 میلی متر طول و 23 میلی متر ضخامت است. همچنین دارای 48 قمیش برنجی به ضخامت 1.05 میلی متر بوده، در گام دو کوک می شود و محدوده 3 اکتاو را برای نوازنده فراهم می کند. جنس بدنه این سازدهنی از استیل ضد زنگ و جنس شانه آن از چوب گلابی و به رنگ قهوه ای است. قیمت سازدهنی کروماتیک هوهنر Hohner Larry Adler 12 گرچه از اغلب مدل های دیاتونیک و ترمولو بیشتر است، اما در میان مدل های کروماتیک جزء مدل های ارزان قیمت برند هوهنر محسوب می شود.

سازدهنی کروماتیک سوزوکی Suzuki SCX-48 Chromatix

این مدل از معدود مدل های سازدهنی کروماتیک است که پوشش یکپارچه دارد که این امر، تونالیته و حجم صدای آن را بالا می برد. سازدهنی های 12، 14 و 16 سوراخ سری SCX دارای کیفیت بالایی از نظر طراحی و ساخت هستند. سازدهنی کروماتیک Suzuki SCX-48که 12 سوراخه است،دارای 155 میلی متر طول بوده و ضخامت آن 30 میلی متر است. در گام دو کوک شده و پوشش بیرونی آن از روکش کروم می باشد.قسمت لبی آن طراحی ارگونومیک داشته و جنس شانه آن از پلاستیک ABS است که از مقاومت خوبی در برابر تغییرات رطوبت و دمای محیط برخوردار است. همچنین این ساز در یک محفظه مقاوم عرضه می شود که به خوبی قادر است از ساز در برابر انواع ضربه ها محافظت کند. قیمت سازدهنی کروماتیک سوزوکی Suzuki SCX-48 ممکن است برای مبتدیان بالا به نظر برسد اما برای استفاده حرفه ای و نوازندگان سطح متوسط قیمت مناسبی است.

سازدهنی کروماتیک سوان SWAN 1040S

شاید تصور کرده باشید همه سازهای کروماتیک قیمت بالایی دارند اما این طور نیست. کمپانی سوان مدل هایی از هارمونیکا را با قیمت های مناسب به بازار عرضه کرده است. برای نمونه می توان به قیمت سازدهنی کروماتیک سوان SWAN 1040S اشاره کرد که از قیمت تولیدات سایر برندها بسیار پایین تر بوده و انتخاب مناسبی است برای کسانی که در ابتدای راه قرار دارند و قصد دارند سازدهنی کروماتیک را به طور جدی فرابگیرند. با توجه به اینکه حرفه ای شدن در این مسیر مستلزم خراب کردن حداقل یک یا دو سازدهنی است، پس انواع سازدهنی سوان می توانند گزینه های مناسبی برای مبتدیان باشند. سازدهنی کروماتیک سوان SWAN 1040S یک سازدهنی 10 سوراخه و دارای اسلاید است که در گام C کوک می شود، همچنین پوشش بدنه آن از استیل ضد زنگ می باشد. همان طور که گفتیم قیمت سازدهنی کروماتیک سوان SWAN 1040S نیز آن را در بین مدل های سازدهنی ارزان قیمت که مناسب فراگیران مبتدی هستند، قرار می دهد.

سازدهنی کروماتیک