جستجوی پیشرفته

ملودیکا سوزوکی - قیمت، مشخصات فنی و راهنمای خرید ملودیکا Suzuki

ملودیکا سوزوکی

ملودیکا سوزوکی از جمله ملودیکاهای با کیفیت بازار است که آشنایی با آن در انتخاب و خرید بهترین گزینه برای علاقمندان مفید خواهد بود. از آنجا که دیجی صدا در مراحل مختلف انتخاب و خرید ساز مخاطبان خود را تنها نمی گذارد، در این مقاله به معرفی ملودیکا سوزوکی می پردازیم.

اولین نمونه های مدرن ملودیکا در نیمه قرن گذشته ساخته شد و مورد استفاده قرار گرفت. تا همین یک دهه قبل تصور بسیاری از افراد از ملودیکا، یک اسباب بازی کودکانه بود، اما امروز جای خود را در عرصه موسیقی باز کرده و نواختن آن به عنوان یک ساز اصلی در آموزشگاه ها و کلاس های موسیقی تدریس می شود. به خصوص برای کسانی که به دنبال فراگیری سازهای بادی یا کلاویه ای هستند، فراگیری ملودیکا از سنین کودکی می تواند نقش موثری در ارتقای مهارت هایشان داشته باشد. ملودیکا را جزء سازهای هواصدای آزاد زبانه دار در نظر می گیرند، در واقع ملودیکا ترکیبی از سازهای بادی (ساز دهنی) و پیانو (صفحه کلید) است، از همین رو به آن پیانیکا، ویند پیانو، هارمونیکای کلیدی و ... نیز می گویند. این ساز دارای یک دهانه و یک صفحه کلید است، نوازنده از طریق دمیدن مستقیم در دهانه یا با استفاده از لوله همراه، هوا را به داخل ساز فرستاده و همزمان با فشردن کلیدهای روی صفحه، مسیر عبور هوا را باز می کند. در نتیجه زبانه به ارتعاش درآمده و اصوات و نت های گوناگون تولید می شود.

ملودیکاها به چند دسته تقسیم می شوند: ملودیکاهای سوپرانو و آلتو که از صدای زیر و نازک تری در مقایسه با مدل های دیگر برخوردارند و برای نواختن آنها از دو دست استفاده می شود؛ ملودیکای تنور که صدای بمی دارد و با یک دست نواخته می شود، که البته با استفاده از لوله و قرار دادن ساز بر روی سطح صاف می توان با هر دو دست آن را نواخت؛ ملودیکای باس که قیمت بیشتر و کاربرد کمتری دارد. برای آشنایی بیشتر با ملودیکا می توانید به وبلاگ دیجی صدا مراجعه نمایید.

اما هر کس به دنبال خرید یا فراگیری ملودیکاست، حتما نام مدل های مختلف ملودیکا سوزوکی را شنیده است. شرکت سازهای موسیقی سوزوکی (Suzuki Musical Instrument Corporation) در سال 1953 توسط مانجی سوزوکی (Manji Suzuki) با مالکیت خانوادگی در شهر هاماماتسو کشور ژاپن پایه گذاری شد و همچنان دفتر مرکزی آن در این شهر قرار دارد. ممکن است شما هم به یاد کمپانی خوردروساز سوزوکی و اتومبیل ها و موتورهای تولیدی آن افتاده باشید، اما این دو شرکت ارتباطی با یکدیگر ندارند، گرچه خاستگاه هر دو از یک شهر است. سوزوکی در ابتدا تنها هارمونیکا (سازدهنی) تولید می کرد، چرا که مالکان شرکت عقیده داشتند ساده ترین و راحت ترین ساز برای یادگیری نواختن است. این شرکت در دهه 1950 نخستین ملودیکا سوزوکی را تحت عنوان ملودین (Melodion) که در واقع یک هارمونیکای کلیدی بود، به بازار عرضه کرد. خیلی زود وزارت آموزش و پرورش ژاپن این ملودیکا سوزوکی را به عنوان یک ابزار استاندارد جهت آموزش موسیقی به کودکان در مدارس انتخاب کرد. شرکت سوزوکی طی دهه های گذشته تمرکز جدی بر حوزه آموزش و ساخت سازهای آموزشی کرده است که از جمله آنها می توان به مدل های مختلف ملودیکا سوزوکی اشاره کرد. امروزه ملودیکا به یکی از سازهای محبوب در قاره آسیا به خصوص در ناحیه جنوب شرقی آن برای فراگیری موسیقی تبدیل شده است. طبق آمار منتشر شده در سایت این شرکت، تاکنون بیش از 25 میلیون ملودیکا سوزوکی (Melodion) در سراسر جهان به فروش رفته است.

ملودیکا سوزوکی تنها محصول این شرکت ژاپنی نیست، بلکه طیف متنوعی از سازها و ابزارآلات حوزه موسیقی از پیانو گرفته تا گیتار، ارگ و ... تحت برند سوزوکی ساخته و به بازار عرضه می شود. انواع مدل های ریکوردرهای یک تکه و سه تکه، ساز ارف، هارمونیکا، یوکللی (ukulele)، پیانو دیجیتال، تون بل (Tone bell)، آمنیکرد (Q-chord)، انواع سازهای کوبه ای و ... تنها بخشی از سازها، لوازم جانبی و ادواتی هستند که این شرکت ژاپنی در کنار ملودیکا سوزوکی تولید می کند.

همان طور که اشاره شد ملودیکا سوزوکی نه تنها در جنوب شرق آسیا بلکه در سراسر جهان پرطرفدار است. انواع ملودیکا سوزوکی را می توان در چند دسته کلی مبتدی (Student)، سوپرانو، آلتو و شبه آلتو پیشرفته (Semi Pro Alto)، باس و آندز (Andes) تقسیم کرد.

سوزوکی سری Study-32

Study-32 یکی از مدل های ملودیکا سوزوکی سری Student است که مناسب آموزش و فراگیری موسیقی است. این ملودیکا حجم صدای مناسبی تولید می کند، ضمن آنکه نوازنده مبتدی به خوبی می تواند تفاوت نت های زیرتر و بم تر را متوجه شود. بند کوتاهی که در پشت این ملودیکا تعبیه شده است، به نوازنده در نگهداشتن و نواختن ساز در حالت ایستاده کمک می کند. قیمت ملودیکا سوزوکی Study-32 به لحاظ جنبه آموزشی آن، چندان بالا نیست و جزء ملودیکاهای ارزان قیمت قرار دارد. وزن آن تنها 600 گرم و طولش 43 سانتی متر است و به همین علت گزینه مناسبی برای کودکان و نوجوانان است. از جمله اقلام جانبی که سوزوکی برای این ساز در نظر گرفته است می توان به جعبه نگدارنده، لوله دمیدن هوا و دهانه (Mouthpiece) اشاره کرد.

سوزوکی سری M-37C

M-37C یکی دیگر از انواع ملودیکا سوزوکی است که برای نوازندگان حرفه ای تر از سطح مبتدی طراحی شده است. این ساز 37 کلاویه داشته و وزنی حدود 950 گرم دارد. قیمت ملودیکا سوزوکی M-37C حدود 180 دلار است و به همراه 3 قطعه دهانی با کارکردهای مختلف عرضه می شود. M-37C در گروه ملودیکاهای آلتو قرار دارد. سوزوکی در این دسته طیف متنوعی از سازها را ارائه می کند، از ملودین های پیشرفته و گران قیمتPRO-44H گرفته تا مدل هایی چونW-37 ، M-37C plus،MX-32C ، MX-27 و ...

. یکی از این مدل ها که در ایران نیز طرفدارانی دارد، ملودیکا سوزوکی پیشرفته و با کیفیت PRO-37 V2 می باشد که وزنی حدود 1 کیلوگرم داشته و جنس بدنه آن از وینیل است. همچنین این ساز پیشرفته، دارای 37 کلید بوده و طولش نیز 50 سانتی متر است و محدوده 3 اکتاوی را در اختیار نوازنده خود قرار می دهد. قیمت ملودیکا سوزوکی مدل PRO-37 V2 حدود 300 دلار است و جزء مدل های گران قیمت محسوب می شود.

سوزوکی در سایر انواع ملودیکا مانند سوپرانو و باس نیز تولیداتی دارد که البته تنوع آنها همچون مدل های آلتو نیست. این کمپانی در گروه باس مدل های B-24C و PRO-24B و در گروه سوپرانو مدل های PRO-27S ، S-32C و MX-27S را به بازار عرضه می کند.

آندز (Andes) یکی از تولیدات اختصاصی سوزوکی است که این شرکت آن را اولین ریکوردر کلیدی (polyphonic keyboard flute / Recorder-keyboard) در جهان می نامد. این ساز 37 کلاویه ای، از ترکیب فلوت ریکوردر و صفحه کلید بوجود آمده است، برخلاف ملودین که به نوعی ترکیب سازدهنی و صفحه کلید است. به همین علت آندز یک ساز بادی است که صدای ریکوردر تولید می کند اما برخلاف ریکوردر، نوازنده به جای دست گذاشتن روی سوراخ های ساز، دکمه های صفحه کلید را فشار می دهد.

طیف متنوع تولیدات سوزوکی باعث شده تا قیمت ملودیکا سوزوکی نیز دامنه گسترده ای داشته باشد، بنابراین چنانچه به دنبال خرید یک ملودیکا سوزوکی هستید، به سهولت می توانید در بین گزینه های مختلفی که این شرکت در اختیار شما قرار می دهد، متناسب با بودجه و نیاز خود، ساز مناسبی را انتخاب و خریداری نمایید. دیجی صدا مدل های مختلف ملودیکا سوزوکی را برای شما تدارک دیده است تا بتوانید به بررسی و ارزیابی مشخصات آنها بپردازید.

ملودیکا سوزوکی