جستجوی پیشرفته

قیمت میکسر صدا - اقساط 24 ماه دایناکورد،یاماها،بهرینگر،مایداس (3)

میکسر صدا

میکسر صدا (Audio Mixer) یکی از اصلی ترین تجهیزات در حوزه صدابرداری و اجرای زنده است. وظیفه میکسر ترکیب و پردازش سیگنال های صوتی است. اگرچه امروزه دستگاه های مختلف از جمله گوشی های هوشمند و یا برخی نرم افزارها قابلیت میکس صدا را دارند، اما آنها انتظارات و خواسته های صدابرداران حرفه ای را تامین نمی کنند. حتی اغلب نوازندگان و صاحبان استودیوهای خانگی نیز ترجیح می دهند از همان میکسر صدا استفاده کنند.

به طور کلی سه نوع میکسر صدا وجود دارد که هر یک کارکرد خاصی دارند:

  • میکسر مخصوص ضبط یا استودیویی که مناسب استفاده در استودیوهاست.
  • میکسر اجرای زنده یا میکسر PA یا میکسر سیستم صوتی که در برنامه های زنده مورد استفاده قرار می گیرد.
  • میکسر DJ

البته امروز اغلب میکسرهای صوتی هم قابلیت ضبط دارند و هم از اجرای زنده پشتیبانی می کنند. با استفاده از آنها می توان صدای صحنه را ضبط کرده و روی صدای ضبط شده پردازش نیز انجام داد.

پیش از خرید هر میکسر صدا لازم است با اصطلاحاتی چون کانال، نوار کانال، باس، Groups، Cue System، Direct Output آشنا باشید تا به توانید گزینه های مختلف را بررسی کرده و بهترین مورد را برای خود انتخاب کنید. اگر در این زمینه اطلاعات کافی ندارید، نگران نباشید، می توانید با مراجعه به وبلاگ دیجی صدا، راهنمای خرید میکسر صدا را مطالعه کرده یا در صورت نیاز با کارشناسان ما مشورت نمایید.

اما شما برای استفاده یا خرید میکسر صدا سه گزینه اصلی پیش رو دارید: میکسر آنالوگ، میکسر دیجیتال، میکسر نرم افزاری، که در اینجا به دو مورد اول می پردازیم.

اگرچه قریب دو دهه از عرضه اولین میکسرهای دیجیتال می گذرد، اما میکسرهای آنالوگ همچنان محبوب هستند، چرا که قیمت میکسر آنالوگ پایین تر از نمونه های دیجیتال بوده و همچنین استفاده از آنها پیچیدگی خاصی ندارد. کنترل عملکرد نوع آنالوگ میکسر صدا از طریق ناب های فیزیکی، فیدرها و سوئیچ ها انجام می گیرد. البته همین اتکاء به کنترل فیزیکی موجب شده تا میکسرهای آنالوگ فضای بسیار بزرگتری در مقایسه با میکسرهای دیجیتال اشغال کنند. پس اگر به علت پایین بودن قیمت میکسر آنالوگ آن را انتخاب می کنید، به یاد داشته باشید که در استودیوهای شخصی یا استیج های کوچک، ممکن است با کمبود جا مواجه شوید.

گزینه بعدی میکسر صدای دیجیتال است. میکسرهای دیجیتال از دینامیک انعطاف پذیر برخوردار بوده و یک ست جذاب از امکانات افکت گذاری را در اختیارتان قرار می دهد. می توان اتصالات و افکت ها را به صورت پیش فرض مورد استفاده قرار داد، ضمن آنکه برخی از مدل های این نوع میکسر صدا از طریق اتصال به پلاگین های نرم افزاری قدرت بیشتری در شکل دهی به صوت دارد. از جمله مهم ترین محاسن میکسر دیجیتال امکان بازیابی تمام تنظیمات قبلی است که سرعت و نحوه کار با آنها را تسهیل می کند. انواع پیشرفته تر میکسر صدا از قابلیت برنامه ریزی توسط لپ تاپ یا امکاناتی چون فیدرهای موتوردار برخوردار هستند. برای خرید میکسر صدا از نوع دیجیتال باید به دو نکته توجه داشته باشید. اول اینکه یادگیری و تسلط کامل در استفاده از آنها دشوار و زمان بر است و افرادی که تجربه کمی دارند، ممکن است اوایل با مشکلات متعددی مواجه شوند. نکته دوم بالا بودن قیمت میکسر صدا از نوع دیجیتال است. میکسرهای دیجیتال امکانات فوق العاده ای برای شما فراهم می کنند اما به همان نسبت از قیمت بالاتری برخوردارند.
اگر در انتخاب میان میکسر صدا از نوع آنالوگ یا دیجیتال دچار تردید هستید، می توانید با کارشناسان دیجی صدا مشورت کرده یا مطالب مرتبط را در وبلاگ ما مطالعه کنید.

پیش از خرید میکسر صدا خوب است درباره پاور میکسر و میکسر DJ هم اطلاعاتی داشته باشید. پاور میکسر زمانی استفاده می شود که شما بخواهید بلندگوها و مانیتور پسیو را در اجرای زنده به کار بگیرید، در این صورت با استفاده از پاور میکسر نیازی به نصب و راه اندازی یک آمپلی فایر مجزا نخواهید داشت. پاور میکسرها می توانند پاسخگوی نیاز طیف گسترده ای از مصرف کنندگان باشند، آنها همچنین بیشتر امکانات میکسرهای معمولی را پوشش می دهند.

اما میکسر DJ همان طور که از نامش پیداست، مناسب دی جی هاست. این میکسرها به گونه ای ساخته شده اند تا دی جی ها بتوانند در هر لحظه موسیقی مورد نظر خود راپخش کنند. قیمت میکسر DJ معمولا بالا نیست و به راحتی می توان انواع ارزان و ساده آن را برای برگزاری مراسم ها و برنامه های کوچک پیدا کرد.

نکته پایانی اینکه دامنه قیمت میکسر صدا گسترده است و در آن می توان از مدل هایی با قیمت کم تا مدل هایی پیشرفته با قیمت بسیار بالا پیدا کرد. بنابراین با توجه به اینکه میکسر اهمیت به سزایی در کیفیت کار شما دارد، به منظور اینکه انتخاب هوشمندانه ای داشته باشید و مدلی متناسب با هدف و بودجه خود پیدا کنید، توصیه می کنیم پیش از خرید میکسر صدا حتما اطلاعات کافی در این زمینه به دست آورید.

میکسر