جستجوی پیشرفته

میکروفن ساز |ساز کوبه ای زهی بادی و ... (قیمت خرید اقساط)

راهنمای خرید میکروفن ساز

یک پروژه ضبط صدای ساز عالی با یک میکروفن با کیفیت شروع می‌شود، اما انواع و مدل‌های گوناگونی از میکروفن ساز برای انتخاب وجود دارد و خرید اشتباه می‌تواند نتایج ناامیدکننده‌ای به دنبال داشته باشد. اگر یک نوازنده انفرادی یا مستقل باشید که به تنهایی اقدام به تولید و ضبط آثارتان می‌کنید، انتخاب یک میکروفن مناسب برای به نمایش گذاشتن استعدادتان بسیار مهم است. در این راهنمای خرید درباره اینکه برای هر نوع ساز چه نوع میکروفنی مناسب‌تر است صحبت می‌کنیم.

آشنایی با انواع میکروفن

پیش از صحبت درباره انتخاب میکروفن ساز مناسب بهتر است ابتدا مروری خلاصه بر انواع میکروفن داشته باشیم.

میکروفن خازنی یا کاندنسر

میکروفن خازنی یکی از قدیمی ترین انواع میکروفن است که بهترین استفاده را برای ضبط وکال و صدای ساز آکوستیک دارد. آنها محبوب‌ترین نوع میکروفن‌ در استودیوهای ضبط حرفه‌ای و خانگی هستند که به دلیل دامنه فرکانسی گسترده و توانایی حساس و دقیق ضبط صدا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
اگر بر اساس بودجه خود فقط می‌توانید یک میکروفن تهیه کنید، با یک کاندنسر شروع کنید. آن‌ها می‌توانند با طیف وسیعی از سازها کار کنند و کوچک‌ترین صداها را تشخیص دهند. به خصوص برای سازهایی که ممکن است جزئیات صوتی پیچیده‌تری داشته باشند، عالی هستند.

در بازار با دو نوع کاندنسر مواجه می‌شوید: دیافراگم بزرگ و دیافراگم کوچک.
دیافراگم‌های بزرگ پاسخ فرکانسی وسیع‌تری را دریافت می‌کنند (صداهای با رنج فرکانسی بزرگ‌تر و غنی‌تر)، و دیافراگم‌های کوچک نویز داخلی کمتری دارند و برای سازهایی با فرکانس‌های بسیار بالا مانند ویولن یا پیکولو بهتر هستند.

میکروفن خازنی یا کاندنسر برای ضبط صدای ساز

میکروفن ریبون

میکروفن‌های ریبون صدایی هموار، گرم و کلاسیک دارند که برای خواننده‌هایی که می‌خواهند صدایی منحصربه‌فرد و ابریشمی‌تر ثبت کنند، خوب کار می‌کنند.
میکروفن‌های نواری معمولا کمتر از سایر مدل‌ها در بازار یافت می‌شوند و اغلب گران‌قیمت و شکننده هستند.

میکروفن داینامیک

این نوع میکروفن معمولا برای اجرای زنده تولید می‌شود. میکروفن داینامیک می‌تواند صداهای بسیار بلند را ضبط کند و برای خوانندگی، ضبط صدای درام، آمپلی فایر گیتار و اجرای زنده موسیقی مناسب است. مدل‌های داینامیک اگرچه به اندازه کاندنسرها برای دریافت جزئیات صدا حساس نیستند، اما قادر به تحمل شرایط صحنه و اجراهای سنگین بوده و دوام بالایی دارند.

الگوی برداشت میکروفن ها

برای انتخاب بهترین میکروفن برای ضبط صدای ساز خود باید به الگوی قطبی یا برداشت آن نیز توجه داشته باشید. برای مثال برخی از میکروفن‌ها صدا را مستقیماً از جلوی خود برداشت می‌کنند که آن‌ها را تک جهتی (کاردیوئید) می‌نامند، در حالی که برخی دیگر را همه جهتی (اومنی دایرکشنال) می‌گویند چون می‌توانند صدا را با زاویه 360 از اطراف خود دریافت کنند. پس فراموش نکنید که الگوی قطبی و راستای دریافت صدا در انواع میکروفن را نیز در نظر بگیرید.

انتخاب یک میکروفن ساز خوب به این معنی است که میکروفنی را انتخاب کنید که بتواند صدایی را که ساز شما ایجاد می‌کند، به درستی تشخیص دهد. میکروفن مناسب جهت و ویژگی‌های صوتی ساز شما را تشخیص داده و امکان می‌دهد تا صدای آن به روشی حساس‌تر و اصیل‌تر ضبط شود.

میکروفن داینامیک سنهایزر برای ضبط درامز

برای ضبط صدای هر نوع ساز از چه میکروفنی استفاده کنیم؟

اکنون که با انواع مختلف میکروفن آشنا شدیم، می‌توانیم به میکروفن مناسب برای ضبط صدای انواع ساز بپردازیم و ببینیم هر نوع میکروفنی برای کدام سازها مناسب بوده و به بهترین وجه امواج صوتی آنها را دریافت می‌کند. به یاد داشته باشید که در اینجا تنها به مناسب ترین نوع میکروفن اشاره شده است، در حالی که ممکن است در بازار مدل‌های مختلفی از دیگر انواع میکروفن وجود داشته باشد که آنها نیز گزینه‌های مناسب و مطلوبی باشند.

ست میکروفن درام سنهایزر

درام: میکروفن داینامیک

درام‌ها صدای بلندی داشته و به میکروفنی نیاز دارند که با ولوم و شدت صدای آنها مطابقت داشته باشد. میکروفن‌ داینامیک می‌تواند هر دو نیاز را پوشش داده و برای ضبط زنده صدای درام مناسب است.

سازهای بادی: میکروفن خازنی

میکروفن مناسب برای ضبط صدای انواع ساز بادی (برنجی و چوبی) مانند ساکسیفون، ترومپت، فلوت ریکوردر، کلارینت و... میکروفن خازنی است. سازهای بادی صدایی پیچیده، ظریف و حساس تولید می‌کنند که توسط میکروفن خازنی اومنی دایرکشنال، ترجیحاً با دیافراگم کوچک، می‌توان آن را ضبط کرد.

میکروفن ریبون

وکال: میکروفن ریبون

در حالی که یک میکروفن خازنی نیز به خوبی صداهای وکال را ضبط می‌کند، اما کمتر میکروفنی مانند میکروفن‌های ریبون می‌تواند صدایی ابریشمی و شفاف به تصویر بکشد. آنها ممکن است حساس باشند، اما توانایی‌های ضبطشان ایده‌آل است.

ساز آکوستیک: میکروفن خازنی

میکروفن‌های خازنی با حساسیت و دقتی که دارند برای صداهای گرم و عمیق آکوستیک مناسب هستند. برای ضبط صدای پیانو آکوستیک و گیتار، یک میکروفون ساز خازنی دیافراگم بزرگ را انتخاب کنید.

میکروفون ساز rode m5

گیتار الکتریک: داینامیک یا ریبون

سبک راک اند رول کلاسیک عموماً توسط یک میکروفن داینامیک که سازگاری آن با ولوم‌های بالا بی‌نظیر است، به بهترین شکل ضبط می‌شود. اما برای داشتن صدایی منحصر به فردتر و اصیل، می‌توان از میکروفن‌های ریبون بهره گرفت.

میکروفون برای ضبط صدای ساز گیتار و باس

باس: میکروفن داینامیک

صدای بیس عمیق و سنگین به یک میکروفن داینامیک نیاز دارد. ضبط باس با میکروفن داینامیک که می‌تواند با ولوم‌های بالا و صداهای عمیق‌تر و تیره‌تر سازگار شود، بهترین نتایج را ایجاد می‌کند.

میکروفن برای ضبط صدای ساز بادی

سازهای زهی: میکروفن کاندنسر

سازهای زهی مانند ویولن، ویولن سل، پیکولو، ماندولین یا چنگ نیاز به میکروفن خازنی دارند. برای ضبط صداهای ظریف و پیچیده انواع ساز زهی، هر دو میکروفن دیافراگم بزرگ و کوچک مناسب هستند.

یک عکاس به یک دوربین خوب نیاز دارد و یک نقاش به قلموهای با کیفیت. به عنوان یک نوازنده، میکروفن با کیفیت برای گرفتن امواج صوتی پیچیده‌ای که ساز شما تولید می‌کند ضروری است و به شما این امکان را می‌دهند تا آثاری تولید کنید که نشان دهنده استعداد واقعی شما باشد. کارشناسان دیجی صدا تا زمانی که بتوانید میکروفون مناسب برای ضبط نوازندگی و صدای ساز خود پیدا کنید در کنار شما هستند.

میکروفن ساز