بررسی میکروفون Rode NT2A با الگوی چندگانه (Multi-pattern)

میکروفون Rode NT2Aمیکروفون Rode NT2A یک کاندنسر استودیویی حرفه ای با دیافراگم بزرگ 1 اینچی است که سه الگوی برداشت اصلی را در اختیار شما قرار می دهد.
حتما می دانید که میکروفن ها الگوهای برداشت متفاوتی دارند و بسته به نوع الگوی برداشت (قطبی) کارکرد و کارایی آنها نیز متفات است، برای مثال نمی توان از یک میکروفون دو جهته برای ضبط صدای گروه و ارکستر بهره گرفت. از همین رو صدابرداران حرفه ای یا صاحبان استودیوها ناچارند برای هر نوع استفاده ای میکروفونی متناسب با آن تهیه کنند.
در این بین ظهور میکروفون هایی با الگوی چندگانه باعث شده تا ضبط صدا آسان تر شده و هزینه های آن کاهش یابد. این نوع میکروفن ها دو یا سه الگوی دریافت مختلف را فراهم کرده و چون چند کاره هستند، نیاز به خرید میکروفون های بیشتر را برطرف می کنند.
یکی از این میکروفن های چند کاره حرفه ای میکروفون خازنی NT2-A شرکت استرالیایی رود است که هم مناسب کاربری های استودیویی تخصصی است و هم می توان برای ضبط صدا در خانه از آن سود برد.

میکروفون Rode NT2A کاندنسر استودیویی

میکروفون کاندنسر استودیویی چیست؟

میکروفون ها را می توان به دو دسته اصلی خازنی و دینامیک تقسیم کرد. مدل‌های دینامیک مقاومت بیشتری داشته و اغلب برای اجرا روی صحنه به کار می روند، درحالی‌که میکروفن های خازنی یا همان کاندنسر دارای حساسیت بیشتری بوده و مناسب ضبط صدا هستند. البته این دسته‌بندی کلی است، چرا که هم میکروفن های دینامیکی وجود دارد که در کارهای استودیو و ضبط به کار می ‌روند و هم‌ مدل‌ هایی از میکروفن های خازنی طراحی شده که از عهده سختی اجرای روی صحنه بر می‌ آیند. از طرف دیگر میکروفن دینامیکی بدون منبع تغذیه کار می‌کند، اما میکروفن خازنی معمولا نیازمند مولد فانتوم پاور (+48V) یا باتری است. به طور کلی میکروفون های کاندنسر استودیویی بهترین انتخاب برای ضبط صدا و صوت بوده و اغلب مدل‌های میکروفن مخصوص ضبط صدا که در بازار مشاهده می کنید، از نوع کاندنسر هستند. 

میکروفون Rode NT2A برای ضبط وکال در استودیو خانگی

میکروفن های خازنی بعضا با عنوان میکروفون مخصوص استودیو نیز شناخته می‌شوند. اگر شما هم در جستجو میکروفون های مخصوص یا مناسب برای ضبط صدا هستید بهتر است به سراغ مدل های کاندنسر بروید. مهم نیست برای ضبط وکال در استویو یا در خانه به دنبال میکروفن خوب هستید یا می خواهید از میکروفن برای ضبط صدای ساز و ادواتی مانند گیتار، پیانو، ویولن و ... بهره ببرید یا اینکه در زمینه تولید محتوا یا ضبط و ساخت پادکست، دوبله، گویندگی و نریشن فعالیت کنید، در هر حال میکروفن های خازنی با شفافیت و حساسیت بالایی که دارند، ضبط صدا و صوت را به بهترین کیفیت برای شما انجام می دهند. به ویژه اینکه میکروفن های کاندنسر استودیویی ارزان قیمت برای استودیو خانگی نیز قابل‌ استفاده هستند. میکروفن کاندنسر رود مدل NT2-A از جمله میکروفون های کاندنسر استودیویی خوب موجود در بازار است.

میکروفون NT2A

از میکروفون استودیویی رود NT2 تا NT2A

میکروفون Rode NT2A نسخه بازطراحی شده میکروفون استودیویی کاندنسر رود NT2 است، به عبارت دیگر شرکت رود میکروفون NT2 خود را باز طراحی کرده و طی این فرایند در کلاس میکروفن فاقد نویز به یک پیشتاز تبدیل شده است. اما داستان طراحی Rode NT2A از کجا آغاز می شود؟
حدود دو دهه قبل که بسیاری از شرکت‌ها در حال ساخت میکروفن در چین بودند یا مدل‌های استاندارد چینی را با نام برند خود وارد می‌کردند، Rode نیز یکی از آنها بود. احتمالا رود نخستین شرکتی موفقی بود که از صنایع تولیدی در چین استفاده می‌کرد.

میکروفن Rode NT2A

اما آنها طی چند سال تمام زیرساخت ها و فرایند تولید خود را به استرالیا منتقل کردند. در آنجا به جای نیروی کار ارزان از جدیدترین و پیشرفته ترین ماشین‌های خودکار و دستگاه های مونتاژ circuit-board استفاده شد، حتی مراحلی از تولید کپسول میکروفن که به طور سنتی با دست انجام می شد دیگر با استفاده از ماشین آلات بسیار دقیق بالا انجام می گرفت. پیاده سازی این روش تولید مستلزم این بود که تعداد زیادی میکروفون به فروش می رفت تا هزینه های تولید تأمین شود، اما چون شرکت Rode پیشتر به دلیل ساخت میکروفون های با کیفیت بالا و دارای قیمت متوسط و ارزان به شهرت رسیده بود، از این نظر مشکلی وجود نداشت.

میکروفون استودیویی Rode NT2-A

میکروفون استودیویی Rode NT2-A از اولین تولیدات شرکت رود در استرالیا بود. این میکروفون جایگزین NT2 شد، یعنی آخرین میکروفن رود که در چین ساخته شده بود.
گرفتن تصمیم درباره این جایگزینی تا حدودی دشوار بود چرا که میکروفن رود NT2 همچنان فروش بالایی داشت.
به نظر می رسد شرکت Rode می خواست ارتباط خود را با صنایع چینی قطع کند تا زودتر بتواند به جای «ساخت چین» عبارت «ساخت استرالیا» را بر روی محصولاتش درج کرده و به این ترتیب از سایر برندها فاصله بگیرد.

امکانات و قابلیت های میکروفن استودیویی رود مدل Rode NT2A

میکروفون استودیویی رود NT2-A با دیافراگم بزرگ و نویز بسیار پایین یکی از بهترین میکروفن های حرفه ای Rode برای ضبط صدا به شمار می رود. پیش از بررسی این میکروفون چند کاره بهتر است نگاهی به ویژگی های آن داشته باشیم:

 • کپسول چندگانه با دیافراگم 1 اینچی HF1 طلااندود شده به ضخامت 5 میکرومتر و edge-terminated
 • برخوردار از سه الگوی قطبی، کاردیود، اومنی دایرکشنال و فیگور 8 (دو  جهتی)

.

 • دارای سه فیلتر های‌پس (highpass) در حالت های FLAT و 80هرتز و 40هرتز
 • دارای سه پد متغیر صفر، 5- و 10- دسی بل
 • قابلیت کنترل الگوها، فیلترها و پدها از روی بدنه
 • نویز فوق العاده پایین، مدار SMT فاقد مبدل
 • داینامیک رنج گسترده
 • هد ساخته شده از مش فولادی حرارت دیده و بسیار محکم
 • روکش نیکلی براق و با دوام
 • لرزه گیر (شاک مانت) داخلی کپسول
 • همراه با کیف محافظ، گیره، شاک مانت SM6 رود، کابل XLR و پاپ فیلتر و کاور ضد گردوغبار میکروفن
 • نیازمند فانتوم پاور 48V+
 • طراحی و ساخته شده در شرکت استرالیایی رود

میکروفن استودیویی بهرینگر BEHRINGER TM1

میکروفون های کاندنسر انتخاب اول صدابرداران حرفه ای برای ضبط وکال استودیویی هستند. میکروفون بهرینگر BEHRINGER TM1 یک میکروفن کاندنسر دیافراگم بزرگ با کپسول 1 اینچی است که طراحی شده تا سال های سال به عنوان میکروفون استودیویی در کنار شما باشد. این میکروفون چند کاره با نویز داخلی پایین، داینامیک رنج گسترده و الگوی قطبی کاردیود گزینه ای خوب برای ضبط های استودیویی و تولید محتوا به شمار می رود.

نمایش محصول
میکروفون رود NT2A

طراحی و ساخت میکروفون NT2A استودیویی حرفه ای

در مقایسه با NT2 صرفا طراحی میکروفون Rode NT2A به روز نشده، بلکه این محصول به واسطه یک پنل الحاقی خاص و متمایز که سوئیچ های الگوها، پدها و فیلترها را در خود جای داده است، ظاهری کاملا متفاوت از مدل پیشین خود دارد. همچنین از نظر ساختار داخلی نیز تفاوت زیادی بین آنها مشاهده می شود. این میکروفن FET فاقد مبدل از قابلیت سوئیچ کردن بین الگوهای دریافت کاردیود ، فیگور 8 و اومنی برخوردار است. همچنین می توان بین فیلترهای برش فرکانس پایین (low-cut) 40 هرتز یا 80 هرتز و حالت filter-bypass سوئیچ کرد. ضمن اینکه امکان انتخاب از بین پدهای 0dB، 5dB و 10dB نیز وجود دارد.
یکی از عواملی که به نظر می رسد بسیاری از سازندگان میکروفن آن را نادیده می‌گیرند تأثیر خصوصیات صوتی بدنه بر روی صدا است. چند میکروفون می شناسید که اگر به شاک مانت آنها ضربه بزنید صدا می دهد؟

میکروفن Rode NT2-A

شرکت Rode از مدل سازی ریاضی برای کاهش بر هم کنش میان کپسول و محفظه آن استفاده کرده و همان کپسول یک اینچ دو دیافراگمی (dual-diaphragm) را که برای میکروفون تیوبی (لامپی) K2 بی نظیر خود ساخته در اینجا نیز به کار گرفته است.
جنس بدنه میکروفون Rode NT2A از فلز جامد قالب گیری شده است که پس از تراش خوردن و صیقل یافتن با نیکل آبکاری شده پوشانده شده تا یک روکش بسیار سطح بالا پیدا کند. یک حلقه قفل شدنی در پایین بدنه قرار دارد که به شاک مانت Rode انتخابی متصل می شود.
پاپ فیلتر یا مشی که از جنس فولاد حرارتی است در برابر کپسول قرار گرفته و از آن محافظت می کند. به جهت ارزان تر تمام شدن قیمت نهایی برای مصرف کنندگان، میکروفن NT2A در یک کیسه زیپ دار ساده و همراه با یک مبدل پایه میکروفن عرضه می شود.

مشخصات فنی میکروفون Rode NT2A

وقتی کیفیت ساخت و ظاهر تحسین برانگیز هستند، مشخصات فنی نیز باید در همین سطح باشد. در طراحی این میکروفون رود چند کاره از تخصص و تجربه مهندسان صوت شناسی و شنوایی سنجی (audiology) بهره برده است تا ایجاد نویز و صداهای پراکنده ضعیف را به حداقل برساند. بدون شک میکروفن های رود Rode در هر رنج قیمت که باشند جزء ساکت ترین و بی صداترین مدل‌های آن رده هستند. نویز ورودی میکروفون Rode NT2A تنها 7dBA است (اندازه گیری شده بر اساس IEC651 و IEC268-15) که در حدود 10dB ساکت‌تر از رنج رقابتی سایر میکروفن هاست.

جالب تر آنکه این رقم با نسبت سیگنال به نویز 87dB در 1kHz (با مرجع 1Pa) کار می کند، که به بهای زیان دیدن و کاستن از بیشینه فشار صوتی یا SPL نیست. در واقع میکروفن Rode NT2A حداکثر SPL فوق العاده ای تا 147dB را بدون پدهای روشن و تا 157dB را با پد 10dB روشن مدیریت می کند.

میکروفون Rode NT2-A

پاسخ فرکانسی میکروفن Rode NT2A، بدون به کار گرفتن سوییچ‌های برش پایین (low-cut) تا کمتر از ۲۰ هرتز پایین آمده و تا بیش از ۲۰ کیلو هرتز می‌رود، با افزایش ملایم صدای محیط بالاتر از حدود ۳ کیلو هرتز رفته و در زمان استفاده از فیلتر رول آف به بالاتر از 16-15 کیلو هرتز می رسد. همچنین این میکروفون بسیار حساس است، بهره دهی آن 36dB- بوده (با مرجع 1V/Pa) و داینامیک رنج آن رقم باورنکردنی 140dB است، به همراه حداکثر سطح خروجی حدود 16dBu+ قبل از کلیپینگ(clipping). بنابراین تا اینجا میکروفون استودیویی Rode NT2-A هم از نظر طراحی و ساخت و هم جنبه های الکتریکی شگفت انگیز است اما مهم ترین نکته درباره هر میکروفن صدایی است که تولید می کند.

کیفیت صدا و کارایی کاندنسر استودیویی رود مدل Rode NT2A

توصیف صدای میکروفون Rode NT2-A دشوار است چرا که این میکروفن استودیویی خوب در همه سنجش ها بسیار طبیعی بوده و یک تعادل صوتی نرم و ملایم در سراسر طیف وجود دارد. در حالت کاردیود (زمانی که از الگوی قطبی کاردیود استفاده می کنید) برای فرکانس های منتهی الیه بالایی طیف صوتی بدون اینکه گوشخراش باشد و در انتهای پایینی طیف، قوی و متمرکز با میزان عمق و قدرت لازم به نظر می‌رسد. واضح است که پیک نامحسوس صدا به برجسته شدن جزئیات کمک می کند بدون اینکه اجازه دهد صدا حالت تهاجمی یا خشن پیدا کند، اما استفاده از کپسول K2 با صدای ملایم و شفافی که دارد، مقدار زیادی به بهبود صدای میکروفن NT2A کمک کرده است.
مانند بهترین میکروفون های کلاسیک دیافراگم بزرگ، میکروفون Rode NT2A با ملایمت به صدای طبیعی منبع کمک می کند، اما نه به روشی که آشکارا خود را نشان دهد. 

میکروفون NT2A به عنوان میکروفون ضبط صدای ساز مدرن نیز قابل‌ استفاده است. اگرچه دستاورد صوتی آن در این زمینه شبیه سایر میکروفون های مقرون به صرفه است، زیرا برخی از رقبای میکروفون استودیویی رود NT2A نیز به خوبی از عهده این کار بر می آیند.
جایی که میکروفون Rode NT2A واقعا درخشان ظاهر شده اینجاست که صدای پس زمینه بسیار کم است، بنابراین حتی سازهایی که صدای ضعیفی دارند نیز اگر از یک پری امپ میکروفن مناسب استفاده کنید، خروجی شفافی خواهند داشت. بر همین اساس، چنین هدروم فوق‌‌العاده‌ای یعنی اگر شما آن را مقابل بلندترین و قوی ترین آمپلی فایر گیتار نیز نگه دارید Rode NT2-A می تواند هر آنچه را که می نوازید بدون اعوجاج مدیریت کند.
با این وجود مشابه این مطلب را نمی توان درباره برخی از پری امپ های میکروفن گفت، و علت اینکه سوئیچ های پد را دریافت می کنید نیز همین است. زمانی که الگوی قطبی فیگور 8 را انتخاب می کنید، در ظاهر تونالیته ای مشابه الگوی کاردیود دارد. 

ضمن اینکه سوئیچ کردن به الگوی اومنی باعث می‌شود تا حجم بیشتری از صدای اتاق دریافت شود، بنابراین در اغلب موارد تونالیته بر حسب ویژگی های اتاقی که در آن کار می کنید، تغییر خواهد کرد. همان طور که انتظار می رفت، الگوی اومنی قدری بازتر به نظر می رسد، اما طراحی میکروفون NT2A در حالت کاردیود هنوز تا حدی سبک است، در حالی که برخی از کاردیودها به طور قابل‌توجهی متراکم هستند.

میکروفون Rode NT2A برای ضبط صدای گیتار، پیانو، ویولن، ساز آکوستیک، ساز بادی

خرید میکروفون Rode NT2A به چه کسانی توصیه می شود؟

میکروفن استودیودیی رود NT2A یک میکروفون مولتی پترن (با الگوی چندگانه) است، بنابراین طبیعی است که بتوان آن را در شرایط و موقعیت های گوناگون به کار برد. برخورداری از الگوهای برداشت کاردیود (تک جهته)، فیگور 8 (دوجهته یا Bidirectional) و اومنی (همه جهته یا omnidirectional) این مدل را به یک میکروفون مخصوص ضبط صدای همه کاره حرفه ای تبدیل کرده اند، به طوری که می‌توان گفت میکروفن Rode NT2-A برای بیشتر کاربردهای ضبط وکال، ضبط صدای ساز و ضبط زنده چند منبع صدا قابل استفاده است.
Rode NT2A یک میکروفون استودیویی حرفه ای است که بهره گیری از الگوی کاردیود باعث می شود گزینه ای مناسب برای ضبط وکال در خانه و استودیو باشد. از این میکروفون ضبط صدا می توان جهت ضبط خوانندگی سود برد یا آن را به عنوان میکروفون ضبط پادکست یا میکروفن گویندگی، نریشن و دوبله و استریم به کار گرفت.

میکروفون Rode NT2A چند کاره و مولتی پترن
میکروفون Rode NT2A برای ضبط وکال در خانه، گویندگی، دوبله، پادکست، تدریس

از طرف دیگر برخورداری از الگوی دریافت اومنی این میکروفن را به یک میکروفون ضبط صدای ساز حرفه ای تبدیل کرده است. علاقه مندان به موسیقی و نوازندگان می‌توانند از این میکروفن برای ضبط صدای انواع ساز زهی ، ساز بادی و ساز چوبی بهره ببرند. به این ترتیب اگر در جستجوی یکی از بهترین میکروفن های استودیویی مناسب برای ضبط صدای گیتار آکوستیک ، ضبط صدای پیانو ، ضبط صدای ویولن و ویولونسل ، ضبط صدای سه تار و سایر سازها و یا ضبط صدای گروه کر هستید، میکروفن Rode NT2A قادر است نیازهای شما را بر طرف کرده و صدایی گرم و با کیفیت در اختیارتان بگذارد.
اما الگوی دو جهتی یا فیگور 8 به شما امکان می دهد بتوانید از میکروفون رود مدل NT2A برای ضبط برنامه های زنده گفتگو محور یا ضبط همزمان چند منبع صدا بهره برداری نمایید. با توجه به موارد فوق بدون شک یک میکروفن کاندنسر استودیویی با مشخصات Rode NT2A مانند نویز بسیار پایین و مقاومت بدنه گزینه ای عالی برای افرادی به شمار می رود که در دو یا چند حوزه فعالیت می کنند.

میکروفون کاندنسر استودیویی Rode NT2Aبرای مثلا اگر شما هم در عرصه نوازندگی سازهایی مانند پیانو و گیتار آکوستیک فعالیت دارید و هم پادکست ضبط کرده یا کار دوبله انجام می دهید میکروفون خازنی کاندنسر رود مدل NT2A برایتان مناسب است، همچنین اگر هم برای خوانندگی و ضبط وکال در خانه دنبال میکروفن خوب هستید و هم گیمینگ و ضبط صدای ساز، در این صورت بازهم این میکروفن مولتی پترن انتظارات شما را برآورده می سازد.
به عبارت دیگر هر چقدر دامنه فعالیت شما چه در استودیوی حرفه ای و چه استودیوی خانگی متنوع تر باشد، خرید میکروفون Rode NT2A بیشتر به نفعتان است، چرا که قیمت آن در مقایسه با سه میکروفن مجزا برایتان مقرون به صرفه تر تمام می شود و آزادی عمل بیشتری در اختیارتان قرار می دهد.
اگرچه به سهولت می توان میکروفن های معمولی تک الگویی ارزان قیمت تر از Rode NT2-A در بازار پیدا کرد اما با این وجود هستند افرادی که ترجیح می دهند دوراندیشی به خرج داده و میکروفونی تهیه کنند که در آینده نیازهای بیشتری از ایشان را برآورده کرده و در موقعیت های گوناگون قابل استفاده باشد.

مزایای خرید میکروفون کاندنسر استودیویی NT2A

Rode NT2A یک میکروفن چند کاره دوست داشتنی است، به خصوص با توجه به قیمت مقرون به صرفه ای که در مقایسه با خرید چند میکروفن مجزا دارد. به واسطه صفحه مدار surface-mount خوش ساخت و حداقل سیم کشی، NT2A هم صدایی عالی دارد که غنی و طبیعی است و هم بسیار ساکت است و این دو را به خوبی کنار هم محقق کرده است. اغلب میکروفن ها برای پوشاندن نواقص خود صدا را دستکاری می کنند (coloration) اما اینجا صدای طبیعی میکروفن تنها در جایی که اوج صدای ملایمی داشته باشد، دچار اعوجاج و پیچش می شود. همان طور که اشاره شد این میکروفن استودیویی همه کاره با بهره گیری از سه الگوی برداشت مناسب استفاده در طیف گسترده ای از پروژه های ضبط وکال و ضبط صدای ساز می باشد. بنابراین مهمترین مزیت هایی که خرید میکروفون استودیویی Rode NT2-A به همراه دارد شامل صدایی طبیعی و غنی در کنار نویز بسیار کم و امکان استفاده در شرایط مختلف است. اما نباید فراموش کنید که Rode NT2A به طور مستقیم به کامپیوتر و لپ تاپ متصل نمی شود.

برای اتصال این میکروفون XLR باید از کارت صدا و رابط صوتی و یا میکسر بهره ببرید.

مزایا

 • سه الگوی قطبی با پدهای قابل سوئیچ کردن و فیلتر برش فرکانس پایین low-cut
 • صدایی شفاف و عالی
 • طراحی و مهندسی ظریف و دقیق
 • نویز بسیار پایین

معایب

 • فاقد شاک مانت است
میکروفن Rode NT2A

الگوی قطبی و راستای دریافت صدا در انواع میکروفون

میکروفن ها با توجه به نحوه پاسخگویی به اصوات رسیده از جوانب مختلف با هم متفاوت هستند. تفاوت در الگوی برداشت (قطبی) باعث تفاوت در کارایی و کاربردهای میکروفن ها می‌شود. یک میکروفن تمام جهتی (اومنی دایرکشنال) حساسیت یکسانی نسبت به اصوات رسیده از جهات گوناگون دارد. درحالی‌که میکروفون تک‌جهتی بیشترین حساسیت را نسبت به اصوات رسیده از مقابل دیافراگم نشان می‌دهد اما صداهای رسیده از کناره ها یا پشت دیافراگم را به صورت ضعیف شده دریافت ‌می‌کند. ...

مطالعه مقاله

میکروفن استودیویی رود Rode NT1A

میکروفون کاندنسر استودیویی Rode NT1A از جمله محبوب‌ و ساکت‌ترین میکروفون های استودیویی جهان است. ویژگی های جذاب آن در کنار قیمت مناسبش این میکروفون کاردیود را در میان گزینه های برتر و مطلوب بسیاری از صدابرداران و صاحبان استودیوهای خانگی قرار داده است. میکروفن NT1A داینامیک رنج گسترده و تحمل فشار صدای بالایی دارد، ضمن آنکه سلف نویز پایین آن، وضوح صدای بیشتر و امکان ضبط وکال، گیتار و پرکاشنی بی مانند را فراهم می آورد.

میکروفون کاندنسر استودیویی Rode NT1Aنمایش محصول

جمع بندی بررسی میکروفون Rode NT2A

Rode موفق شده یک میکروفن با الگوی چندگانه یا مولتی پترن که صدایی بسیار ملایم و کاملا واضح و شفاف دارد را با قیمت مقرون به صرفه ای تولید کند. به طور قطع میکروفون Rode NT2A به عنوان یکی از بهترین میکروفون های حرفه ای ضبط صدا مناسب کسانی است که به چند الگو نیاز دارند، اما حتی به عنوان یک میکروفن کاردیود نیز خرید آن ارزشش را دارد.
شاید اگر دارای لرزه گیر (شاک مانت) داخلی بود، بهتر می شد اما می توان منطق حاکم بر طراحی این میکروفن را دید که سعی شده تا حد امکان ارزان قیمت تر تمام شود. شاید در یک استودیوی پروژه ای با کفپوش solid لرزه گیر لازم نباشد، ولی یک پاپ شیلد همیشه برای ضبط وکال انفرادی ضروری است.
در این رنج قیمت تعداد بسیار کمی میکروفن مولتی پترن با چند الگوی برداشت وجود دارد که بتوانند از نظر صدای خروجی میکروفون Rode NT2A را به چالش بکشند اما تقریبا هیچ کدام از آنها نمی توانند با سطح پایین نویز این میکروفن رقابت کنند.

میکروفون استودیویی رود مدل Rode NT2-A برای ضبط وکال، صدای ساز، پادکست

کندانسر
وکال
کنون/XLR
20Hz - 20kHz
-36.0dB re 1 Volt/Pascal (16.00mV @ 94 dB SPL) +/- 2 dB @ 1kHz
200Ω
کاردیود - فیگور 8 - اومنی
860 گرم

به دنیای میکروفن های رود خوش آمدید

شرکت میکروفون های Rode در شهر سیدنی، در 20 کیلومتری غربی از مرکز سیدنی و در نزدیکی خانه المپیک 2000 سیدنی واقع شده است.
کارخانه پیشرفته Rode که شامل سه انبار با مساحت بیش از 110،000 فوت مربع است، بیش از 60 میلیون دلار ماشین آلات و یک تیم بین المللی متشکل از بالغ بر 250 نفر در رشته های سطح بالا دارد: مهندسی الکترونیک، طراحی صنعتی، مهندسی فنی، رباتیک، مهندسی صدا و آکوستیک، تولیدات فلزی، ساخت ابزار، فناوری قالب گیری، تدارکات، مونتاژ، کنترل کیفی، امور مالی، بازاریابی و فروش.
این برند علاوه بر دفتر اصلی در سیدنی، دفاتری در لس آنجلس، نیویورک، لندن، هنگ کنگ، شنژن و سئول دارد. توزیع گسترده و شبکۀ فروشگاهی 6000 واحدی این شرکت امکان فروش میکروفون های Rode را در 117 کشور فراهم ساخته اند – که این رقم در حال افزایش است - و Rode را به یک شرکت بین المللی واقعی تبدیل کرده اند.
سال 2017 پنجاهمین سالگرد تأسیس شرکت مادر یعنی Freedman Electronics بود، که نقطۀ عطف قابل توجهی در تجارت مدرن به حساب می آید. در حال حاضر گروه Freedman میزبان میکروفون های Rode، Aphex، Event Electronics و SoundField است.

سرگذشت Rode

1967 - درها باز می شوند

شرکت Freedman Electronics در سال 1967 توسط هنری و آسترید فریدمن که پس از مهاجرت از سوئد به استرالیا آمدند، افتتاح گردید.
Freedman Electronics خیلی زود به یک رهبر در صنعت نوپای صدا در استرالیا تبدیل شد و در بلندگوها، آمپلی فایرها و قطعات الکترونیکی سفارشی و همچنین میکروفون های متفرقه تخصص پیدا کرد.
همچنین Freedman Electronics اولین شرکتی در استرالیا بود که کنسول های Dynacord را عرضه کرد، کنسول هایی که وقتی هنری در تور 1968 استرالیا پشت میز نشسته بود و صدای تام جونز جوان را میکس می کرد، به شهرت رسیدند.

1990 - تولد Rode

با به اوج رسیدن پیشرفت تکنولوژی و هزینۀ نسبتاً کم تجهیزات لازم برای علاقه مندان به ضبط خانگی در دهه 1990، زمینۀ ورود میکروفون با کیفیت و کم هزینه مهیا شد. پسر هنری، پیتر فریدمن و Rode پس از تهیه میکروفون از چین و آزمایش آن در بازار استرالیا، ایجاد زیرساخت های لازم برای طراحی، ساخت و تولید میکروفون در استرالیا را آغاز کردند. خیلی زود میکروفون NT2 که طراحی، ساخت و تولید آن کاملاً در استرالیا انجام شده بود از خط تولید بیرون آمد و سفری شگفت انگیز را آغاز کرد، سفری که طی آن شاهد بوده است چطور Rode باعث شد ضبط صدا توسط مردم سراسر جهان دچار تحول شود.

2000 - موفقیت در تولید

Rode همیشه تکنولوژی و دقت در تولید را به عنوان ارزش اصلی خود حفظ نموده است.
در تصمیم هوشمندانه ای که در دهۀ 2000 گرفته شد، Rode روی آخرین فناوری ها و ماشین آلات سرمایه گذاری سنگینی کرد تا میکروفون های کلاس جهانی را در دسته های مختلف و با قیمت های مناسب در استرالیا تولید کند. این سرمایه گذاری در ماشین آلات تولید همچنان ادامه دارد و اکنون شامل قطعات الکترونیکی، پلاستیکی و فلزاتی می شود که باعث شهرت میکروفن های Rode در سراسر جهان شده اند.

2008 - تسلط در حوزه ساخت میکروفن دوربین

در اوایل دهۀ 2000، پیتر یک میکروفون روی دوربین ساخت تا بتواند صدای مناسبی از مسابقات راگبی پسرش ضبط کند. در سال 2008 که دوربین های DSLR قادر به تولید ویدئوهایی با کیفیت سینمایی شدند Rode VideoMic بسیار پرفروش شد.
طیف گستردۀ میکروفون های دوربین و لوازم جانبی Rode عنوان شماره یک جهان را در این حوزه به خود اختصاص داده اند. مثل NT2 در اوایل دهه 1990، این هم مثالی از این بود که Rode محصولات صوتی با کیفیت و حرفه ای را در دسترس نسل جدید سازندگان قرار می دهد.

2017 - 50 سال!

Freedman Electronics پس از شروع ساده و بی ادعای خود به عنوان یک فروشگاه معمولی در سال 1967، به خانه ای برای چهار برند صوتی قدرتمند تبدیل شده است: Aphex ،Event Electronics ،SoundField و البته میکروفون های Rode.
در ضبط و اجرای موسیقی، پخش، فیلم سازی، گردآوری اخبار و حوزۀ بی سیم، Rode به گزینۀ اصلی برای انتخاب میکروفون و نیز یک نیروگاه جهانی در حوزۀ صدا تبدیل شده است. در طول سال ها Rode به عنوان یک صنعت پیشرو در زمینۀ طراحی و تجارت، جوایز متعددی از جمله جایزۀ Red Dot Awards، جایزۀ طراحی بین المللی استرالیا و صادر کننده برتر استرالیا در سال 2013 را کسب کرده است.

در سال 2016، پیتر فریدمن، بنیانگذار و رئیس هیئت مدیره شرکت، به دلیل خدماتش در حوزۀ صادرات و فعالیت های بشردوستانه در هنر، نشان ملی استرالیا را دریافت کرد.
در فوریه 2017، نخست وزیر استرالیا مالکوم ترنبول، از دانشگاه سیلور واتر بازدید کرد و با ادای احترام به موفقیت و سالگرد Rode گفت: «میكروفون های Rode افسانه اند... در جهان بهترین اند. این یک داستان خارق العاده است.»
Rode برای بزرگداشت این رویداد مهم، کتاب یادبودی با عنوان RØDE TRIP Street Side to Worldwide: Inside 50 Years of Freedman Electronics and RØDE Microphones به چاپ رساند.

50 سال آینده

Rode به نوآوری، ساخت محصولات و دسته های جدید، بهبود تولید و خدمات ادامه خواهد داد و در نهایت، با میکروفون ها و لوازم حرفه ای، با کیفیت و قابل دسترس، الهام بخش میلیون ها انسان خواهد بود تا بتوانند به ایده های خلاقانۀ خود تحقق ببخشند.

میکروفن استودیویی رود Rode NT-USB Mini

میکروفن NT-USB Mini یکی از پرفروش‌ترین میکروفن ‌های USB است که بین تولیدکنندگان پادکست، یوتیوبرها و گیمرهای سراسر جهان محبوبیت زیادی دارد. این میکروفون برای ضبط صدا در محیط اتاق گزینه خوبی است. میکروفون حرفه ای NT-USB Mini شیک و جذاب است و ساختار بسیار بادوامی دارد. ضبط صدا با این میکروفن رومیزی به‌راحتی انجام می‌شود.

نمایش محصول

میکروفن بی سیم رود RODE Wireless GO

میکروفون حرفه ای رود RODE Wireless GO یک سیستم وایرلس کوچک و فوق العاده جمع و جور است که به خاطر قابلیت‌های منحصربه‌فردی مثل چند کاره بودن و فرم بسیار کم حجم شناخته شده است. خرید میکروفن بی سیم وایرلس گو برای همه تولیدکنندگان محتوا در هر عرصه‌ای خوب و مناسب است، زیرا Wireless GO همه کاره ترین میکروفن بی سیم دوربین و موبایل بازار است.

نمایش محصول

بخش سوال و جواب درباره محصول :