راهنمای خرید ساز ملودیکا

چطور یک ملودیکا بخریم؟

اگر شما یک تازه ‌وارد به دنیای ملودیکا ها هستید و به دنبال اولین ملودیکای خودهستید، این‌که بدانید باید از کجا شروع کنید کمی مشکل است. انواع مختلفی از ملودیکا برای انتخاب وجود داردکه می‌تواند واقعا گیج‌ کننده باشد. مثل خرید دیگر آلات موسیقی، دانستن این‌که چطور یک ملودیکا بخرید نیازمند اطلاعات درست است.
اگر به دنبال خرید ملودیکای حرفه‌ای‌ تر هستید، توصیه های ما در دیجی صدا را، راجع به برخی ملودیکا های حرفه‌ای در بازار بررسی کنید.

بزرگترین اشتباهی که ممکن است بیشتر افراد انجام دهند

اولین چیزی که باید انجام دهید این است که تصمیم بگیرید ملودیکا را دقیقاً برای چه می‌خواهید استفاده کنید. آیا برای یادگیری موسیقی می‌خواهید، برای نواختن آن به‌عنوان تفریحی و سرگرمی می‌خواهید یا برای نواختن در یک گروه موسیقی. برای یادگیری موسیقی یا نواختن ساز برای تفریح، کیفیت زیاد مهم نیست اما نباید هم کیفیت را نادیده گرفت.

برای بیشتر افراد تازه‌ کار، بهترین گزینه این است که دنبال یک ملودیکای سطح آغازی از یک برند معروف باشند. بزرگ‌ترین اشتباهی که ممکن است بیشتر افراد انجام دهند این است که بدون در نظر گرفتن کیفیت، ارزان‌ترین ملودیکایی را که پیدا می‌کنند می‌خرند. معمولاً این افراد بعدا که گیر یک ساز نامرغوب با مشکلات بسیار می‌افتند به خاطر تصمیم اشتباه خود، افسوس می‌خورند. به‌علاوه ارزان‌ ترین ملودیکاهای موجود در بازار هنگام میزان‌سازی و اوج گرفتن ممکن است حس ناخوشایندی را به شما منتقل کنند. این‌ ها نکات کوچکی هستند که قبل از خرید ملودیکا باید آن‌ ها را در نظر گرفت.

عواملی مانند عملکرد کلاویه ها، یعنی چگونگی پاسخ کلیدها وقتی شما آن‌ها را به پایین فشار می‌دهید، را در نظر بگیرید. بیشتر ملودیکاهای ارزان یک احساس سبک ‌تر و ناجور در کل کلاویه ها خواهند داشت. ملودیکا های باکیفیت ‌تر حس سنگین‌تر و محکم‌تری را در کل کلاویه ها دارند. همچنین در ملودیکاهایی با کیفیت پایین‌تر مسائل مربوط به هم‌نوایی نسبتاً شایع است. اغلب برخی کلید ها تن بسیار بالایی دارند درحالی‌که بقیه یکنواخت و زیر هستند. ملودیکا هایی باکیفیت خوب و ارزان‌ قیمت هم وجود دارد، فقط مطمئن شوید که از یک برند معروف خریداری می‌کنید و نقد و بررسی‌های ما در دیجی صدا را هم خوانده باشید.

اطلاعاتی درباره ملودیکا که لازم است هر کس بداند

به ملودیکا که ویند پیانو (wind piano) هم گفته می‌شود را می توان به ‌صورت یک سیستم نی آزاد با یک دهانه، مخزن هوا و کیبورد توصیف کرد. ملودیکا خیلی شبیه به سازدهنی کلاویه دار به نظر می‌رسد (اگرچه کمی سخت‌تر است که نت ‌ها را زیر و بم کنید) و فقط در هنگام بازدم صدا ایجاد می‌کند و در هنگام دم صدایی نمی‌دهد. هنگام نواختن بیشتر از یک نت درآن ‌واحد (چندصدایی) ملودیکا می‌تواند بسیار یادآورآکاردئون باشد. جدا از این دو مقایسه‌، خود این آلت موسیقی به‌خودی‌ خود دارای یک هویت است. تن، عملکرد، اندازۀ کلید و همچنین محدودۀ دینامیکی طبق نظر سازنده متغیر است. همه آن ‌ها به‌ غیر از وود ملودیکا با پلاستیک ساخته می‌شوند. ملودیکاها مستطیل شکل هستند و با یک دست نگه‌داشته می‌شوند (یک دست در زیر بیشتر آن‌ها قرار می‌گیرد) و کلاویه با دست دیگر نواخته می‌شود. بیشتر ملودیکا هایی که در دیجی صدا به فروش می رسد، یک لوله انعطاف‌پذیر دارند که به صفحه این امکان را می‌دهد که به‌ صورت افقی و روی میز هم نواخته شود. در سمت چپ سوراخ یا دهانه قرار دارد. در سمت راست و دورتر از صفحه کلید دکمه خروج هوا قرار دارد. این دکمه را می‌توان هنگام نگه ‌داشتن ملودیکا در حالتی که دهانه آن به سمت پایین است فشار داد. تکان دادن آرام ملودیکا به نیروی جاذبه این اجازه را می‌دهد که رطوبت را از دستگاه خارج کند. هنگام نواختن، با نگه‌داشتن دکمه به سمت پایین در حین اجرا، می‌ توانید مقدار صدای خارج‌شده از ملودیکا را کاهش دهید.

چهار نوع اصلی ملودیکا

نکته بعدی که باید در نظر بگیرید این است که چه نوع ملودیکایی می‌خواهید. چهار نوع اصلی ملودیکا وجود دارد که باید در نظر بگیرید: سوپرانو، آلتو، تنور و آکوردینا. رایج‌ترین نوع ملودیکاها سوپرانو، آلتو و تنور هستند. ملودیکای سوپرانو صدای زیر دارد و ملودیکای آلتو صدای بم ‌تری دارد و معمولاًهر دوی آن‌ها با قرار دادن دو دست روی کلیدها نواخته می‌شوند. اغلب اوقات ملودیکای آلتو هم می‌تواند در محدوده سوپرانو نواخته شود.

اما ملودیکای تنور حتی بم‌تر است و معمولاً با یک دست روی کیبورد نواخته می‌شود و دست دیگر ملودیکا را نگه می‌دارد. کمیاب‌ترین نوع ملودیکا باس است که بم‌ترین صدا را برای نواختن نت‌های باس دارد. این ملودیکاها بزرگ‌ترین و معمولاً گران ‌ترین نوع ملودیکا هستند. برخی اوقات ملودیکا های تنور و باس بر روی میز نواخته می‌شوند یا با یک لولۀ هوا ایستاده نگه ‌داشته می‌شوند و در این صورت نوازنده می‌تواند از دو دست خود روی صفحه کلید استفاده کند.

آکوردینا هم مثل دیگر ملودیکا هاست با این تفاوت که به جای صفحه کلید از دکمه‌هایی برای نواختن نت‌ ها استفاده می‌کند. اغلب اوقات به آن‌ها ملودیکا هم گفته می‌شود.

نواختن ملودیکا

همان‌طور که قبلاً هم گفتیم زیر و بم کردن نوت ها روی ملودیکا نسبت به سازدهنی، سخت‌تر است، اما با این‌ حال می‌توان این کار را انجام داد. هنگامی‌که کلید را پایین نگه ‌داشته و به‌طور پیوسته و یکنواخت می‌دمید، به آهستگی انگشت خود را بردارید و اجازه بدهید کلید بالا بیاید. در این لحظه می ‌شنوید که اوج صدا افت می‌کند. این تکنیک را می‌توان هنگام اجرا و با فشار ناقص کلید ها به سمت پایین هنگام دمیدن هوا اجرا کرد و زیر و بم شدن نت‌ها اتفاق می‌افتد.

برخی افراد به‌طور طبیعی فقط شروع به گوش دادن، نواختن و پیدا کردن آهنگ ‌ها می‌کنند و از طریق آزمون ‌و خطا شروع به گرد آوری یک سبک می‌کنند. اگر شما یک تازه‌کار هستید و تا الان هیچ کیبوردی را ننواخته‌اید به شما توصیه می‌کنیم اصول مقدماتی پیانو و نحوه درست استفاده از انگشت را یاد بگیرید. این اقدامات بدون توجه به این‌که شما قصد دارید موزیک بخوانید یا نه، ضروری‌اند.

چطور ملودکا را در دست نگه دارم؟!

باید ملودیکا را با دست چپ نگه ‌دارید چون ملودیکا، ساخته‌شده برای دست راست ها هست. یک نوازنده حرفه ای دستش را بین ساز و دسته قرار می‌دهد. لب‌ها را دور دهانه فشار دهید، مطمئن شوید که همه طرف بسته‌شده باشد. آرام باشید و امتحان کنید ببینید با چه چیزی آرام می‌شوید و حس خوبی دارید. بیشتر ملودیکاها لوله انعطاف‌پذیری دارند که به شما این امکان را می‌دهد که ساز را تکان دهید، بنوازید و در زوایای مختلف ساز را نگاه کنید.

تکنیک دست و کنترل نفس

دو مفهوم مهم که باید هنگام برخورد با ملودیکا مورد لحاظ قرار دهیم تکنیک دست و کنترل نفس هستند. مثل آواز خواندن ممکن است وقتی ایستاده باشید نواختن آسان‌تر باشد. برای قطعه ‌های ملایم و یکنواخت (لگاتو) از “سبک تنفس ” استفاده کنید، یعنی هوا را به داخل دستگاه بدمید. برای قطعه‌های سنگین‌تر از حمله کامی استفاده کنید، یعنی استفاده ازهوا مثل سوت زدن به ‌صورت کم‌ و بیش، به هراندازه که نیاز باشد. از زبان می‌توان برای مقدار نوت های کوتاه و دقیق (موسیقی منقطع) استفاده کرد. با این روش تولید صدای مناسب برای همه نوع نوازندگی ایجاد می‌شود. سریع تنفس خود را تغییر دهید تا زیر و بم و لرزش (تغییر در حجم صدا) ایجاد کنید.

نکته بسیار مهمی که وجود دارد این است که، ورود شدید و سریع هوا می‌تواند آرایش حفره های ملودیکا را به هم بریزد. هرچه سریع‌تر و شدیدتر فوت کنید کلاویه ها هم بلندتر صدا می‌کند. هرچقدر در یک لحظه، نوت های بیشتری را بنوازید این ساز صدای ملایم‌تری می‌دهد چون شما هوا را از بین قمیش های بیشتری جابه‌جا می‌کنید.

محافظت از ملودیکا

وقتی از ملودیکا استفاده نمی‌کنید جهت حفاظت در برابر گرد و غبار و کثیف شدن، آن را درون جعبه‌اش نگه ‌داری کنید. هوای سرد هم بر روی طرز کار روان ریدپلت داخل ملودیکا تأثیرمی‌گذارد. پس قبل از اجرا بگذارید دستگاه در دمای اتاق گرم شود. نواختن ملودیکایی که سردتر از دمای اتاق باشد موجب تراکم در نی‌ها می‌شود. باید توجه کنید که ملودیکا را در هوای داغ تابستان داخل ماشین نگذارید. دمای بالاتر از ۹۰ درجه ممکن است ملودیکای شما را به یک ملودیکای تاب‌دار تبدیل کند.


در فواصل معین دریچه رطوبت را که در انتهای ملودیکا روبروی دهانه قرار دارد با فشار دادن دکمه، مخصوصا بعد از نواختن بازکنید و بدون فشار دادن هیچ دکمه‌ای داخل دستگاه فوت کنید یا این‌که دستگاه را عمودی نگه‌ دارید و به بالا و پایین تکان دهید. این کار بیشتر بخارهای جمع شده را خارج می‌کند. لوله را تکان دهید تا رطوبت و نم خارج شود. گاهی اوقات این سازها مثل دیگر همنوعانشان یعنی سازدهنی /آکاردئون/ارگ نیاز به کوک دارند.

ملودیکا، یک ساز بادی مدرن و جالب برای یادگیری برای افراد مسن و جوانان است تا موزیک خاص خود را بسازند. ملودیکاها در مقایسه با پیانوها، سینتی سایزرها، آکاردئون ها، ارگ‌ها و… در بازار امروزه ارزان‌تر هستند. همچنین ملودیکا ها برای آموزش موزیک مفیدند چرا که مقدمه‌ای برای همه نوع ساز کلاویه ای هستند. بیشتر جذابیت آن به خاطر رسا بودن و اندازۀ جمع ‌و جور آن است. ملودیکا از جمله تازه‌ترین سازهای صوتی با تولید انبوه هستند.

در خرید خود عجله نکنید

اگر قصد نواختن ملودیکا در یک گروه یا اجرای انفرادی را دارید، پس دست‌کم به یک ساز سطح متوسط نیاز دارید. برای حمل ملودیکا حتما آن را در کیف محافظ و یا کیس مخصوص خود ملودیکا قرار دهید.
در خرید خود عجله نکنید. چند روزی بگردید و جستجو کنید تا بهترین ملودیکا را پیدا کنید. یک حساب سرانگشتی این است که به دنبال بهترین ملودیکایی باشید که توان پرداخت هزینه ‌اش را دارید. معنی ندارد که چند تومانی صرفه‌جویی کنید و نامرغوب‌ترین ملودیکا را بخرید که از آن راضی نباشید. پس آن ملودیکایی را که واقعاً خواهان آن هستید پیدا کنید و بعد برای بهترین قیمت از چندین فروشگاه قیمت بگیرید.

در خاتمه این‌ که:

  • هنگام بررسی کردن چگونگی خرید یک ملودیکا نکات زیر را در نظر داشته باشید:
  • تصمیم بگیرید که می‌خواهید از ملودیکا برای چه چیزی استفاده کنید (یادگیری، سرگرمی، نواختن در یک گروه)
  • تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه نوع ملودیکایی را بنوازید.
  • بودجۀ خود را بسنجید و به دنبال بهترین ملودیکایی باشید که توان پرداخت هزینه‌اش را دارید.
  • معروف‌ترین برند را انتخاب کنید و نقد و بررسی‌ها را بخوانید.
  • در خرید خود عجله نکنید. وقت بگذارید تاملودیکایی را که می‌خواهید، بخرید.

در آخر اگر قصد خرید ساز ملودیکا دارید، دیجی صدا می توانید انتخابی متنوع از انواع ساز ملودیکا با قیمت های گوناگون از بین برندهای معتبر جهانی را برای شما فراهم کند.

نویسنده: سینا محمدی

اشتراک گذاری این نوشته

دیدگاه شما چیست ؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *